Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost.
Zamów do 15:00 - wysyłka tego samego dnia!!!

Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost

SKLEP

Bezpieczeństwo ponad wszystko. Dlaczego kask narciarski musi być dobry?

Kask to podstawowy element wyposażenia i ochrony narciarza. Zawodnicy, którzy jeżdżą wyczynowo, szybko i agresywnie, wymagają rzecz jasna ochrony na najwyższym możliwym poziomie. Jednak coraz więcej narciarzy amatorów z własnej woli sięga po dobry kask narciarski. Podpowiadamy, jaki kask narciarski wybrać dla siebie, a także – na co powinieneś kłaść największy nacisk w kontekście bezpieczeństwa.

Czy kask narciarski jest obowiązkowy? Przepisy

Choć początkującym adeptom narciarstwa mogłoby się wydawać, że można postawić znak równości pomiędzy przepisami a obowiązkiem noszenia kasku, to wcale tak nie jest. Jeśli chodzi o narciarzy amatorów, to obowiązek jazdy na nartach w kasku dotyczy tylko osób do 16. roku życia. Choć powyżej tego wieku nakaz już nie obowiązuje, to coraz więcej narciarzy pasjonatów decyduje się na skorzystanie z takiego zabezpieczenia, jakim jest dobry kask narciarski.

Bezpieczny kask stawi obowiązkową część ekwipunku nie ze względu na ustalenia prawne, lecz ze względu na zdrowy rozsądek. Na trasach i stokach nietrudno o kolizje pomiędzy narciarzami, a ponadto nierówności, wystające spod śniegu gałęzie, korzenie, kamienie i głazy – to wszystko stanowi zagrożenie dla zdrowia, a głowa stanowi jeden z najważniejszych elementów ciała do ochrony.

Dobry kask narciarski – najważniejszy podział

Najważniejszym podziałem kasków narciarskich jest ten na:

  • kaski dla amatorów;
  • kaski sportowe.

Dobry kask narciarski dla amatorów ma tzw. miękkie ucho. Oznacza to, iż część, która zakrywa uszy, wykonana jest z bardziej miękkiego materiału lub plastiku. To ze względu na wygodę użytkowania, a także na możliwość słyszenia dźwięków z zewnątrz. Kaski amatorskie mają też dobrą wentylację. Są jednak mniej odporne od kasków sportowych.

Bezpieczny kask narciarski sportowy – nazywany hardshell – jest zaopatrzony w bardzo mocny rdzeń. W kaskach, które są stosowane np. w Pucharze Świata, często używa się karbon. Zwykle miękka, elastyczna skorupa łączy się z twardą i grubą warstwą zewnętrzną. Nie mają one wentylacji lub jest ograniczona. Uszy często są natomiast całkowicie zasłonięte. Spełniają one normy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej – FIS.

Dobry kask narciarski – żywotność

Większość wiodących producentów określa żywotność kasków narciarskich na około 3-5 lat. Po tym czasie nawet najlepszy kask narciarski traci swoje właściwości, a właściwie użyte do jego wytworzenia materiały. Wówczas kask należy wymienić. Jeśli dojdzie do wywrotki i uderzenia, wszystko zależy od rodzaju kasku. Jednak nawet w przypadku małych pęknięć kask narciarski trzeba wymienić na nowy.

Bezpieczeństwo kasku narciarskiego

Jak dobrać kask narciarski?

Jak można się spodziewać, choćby po różnicach cen, również kaski dla amatorów mogą się znacznie różnić pomiędzy sobą. Zatem rozważając, jaki wybrać kask narciarski, powinieneś wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

  • Bezpieczny kask narciarski posiada europejskie certyfikaty CE EN, a także spełnia bardziej surowe normy amerykańskie;
  • Jest zaopatrzony różnego rodzaju niewidoczne ulepszenia, stosowane są grubsze i twardsze materiały zabezpieczające, zapewniają one amortyzację uderzenia, zmniejszają wstrząs i związane z nim siły oddziałujące na mózg;
  • Bezpieczeństwo kasku narciarskiego zapewniają też zapięcia pod szyją, od tego elementu zależy, czy kask w chwili wypadku utrzyma się na głowie i ją ochroni, powinieneś więc wybrać kask z certyfikowanymi zaczepami;
  • Zastanawiając się jaki kask narciarski wybrać, warto rozważyć produkt wyposażony w regulację – zarówno obwodu głowy, jak i głębokości kasku, dzięki temu dopasujesz kask zarówno do swojej głowy, jak i do gogli.

Jak dobrać kask narciarski dla dziecka?

W tym wypadku należy kierować się dokładnie takimi samymi zasadami, jak przy wyborze dla osoby dorosłej. Model dla dziecka powinien być równie wytrzymały.

W sklepie Skiland zakupisz najwyższej jakości bezpieczny i dobry kask narciarski, dostosowany do swoich potrzeb. Dostępne są modle dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Sprawdź koniecznie ofertę kasków takich wiodących producentów jak UVEX, Head, Julbo, Poc czy Rossignol i ciesz się bezpieczeństwem swoim i swoich bliskich na stoku.

Kask, choć nie jest obowiązkowym z prawnego punktu widzenie elementem wyposażenia dorosłego narciarza, to względy bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku nakazują, aby z niego korzystać. Dobór kasku narciarskiego nie powinien jednak być decyzją pochopną, zwłaszcza w przypadku najmłodszych adeptów narciarstwa. Poświęć trochę czasu, aby wybrać najlepszą dla siebie ochronę. Pamiętaj również, aby w przypadku powstałych w wyniku upadku czy zderzenia uszkodzeń, wymienić swój kask na nowy.