Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost.
Zamów do 15:00 - wysyłka tego samego dnia!!!

Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost

SKLEP

Dlaczego warto ostrzyć i smarować narty?

Aby narty mogły służyć przez długi czas, konieczne jest ich odpowiednie serwisowanie. Szczególnie ważne w tym zakresie są ostrzenie i smarowanie nart. Choć wiele osób, które mają już pewne doświadczenie na stoku, próbuje się samemu podejmować tych jakże ważnych zadań, jednak znacznie lepiej powierzyć te zadania specjalistom.

Podpowiadamy, co daje ostrzenie nart oraz ich smarowanie, na czym to polega, kiedy powinno się to robić, jakie są korzyści z tych zabiegów, a także czy w każdym przypadku jest to konieczne. Wyjaśniamy, dlaczego warto oddać narty do serwisu, zamiast robić to samodzielnie.

Ostrzenie i smarowanie nart – przygotowania do sezonu i po sezonie

Ostrzenie i smarowanie nart trzeba będzie wykonać, zwłaszcza jeżeli po zakończeniu poprzedniego sezonu nie zakonserwowałeś nart. Przez lato na ślizgach mógł się pojawi jakiś nalot, a nawet rdza. Szczególnie to drugie skłania do podjęcia właściwych kroków. Nasmarowane, dobrze naostrzone narty zwiększają komfort jazdy oraz bezpieczeństwo na stoku. Warto nasmarować narty po zakończeniu sezonu. Jeśli nie zabezpieczysz ślizgu na lato, możesz przed kolejnym sezonem zaobserwować jego utlenianie, wysuszenie i pogorszenie jego stanu.

Czy nowe narty trzeba smarować i ostrzyć?

Wiemy już, że narty, które pozostały na lato warto ostrzyć i smarować, ale czy trzeba ostrzyć narty nowo zakupione i je smarować? Odpowiedź na to pytanie zależy od preferencji i doświadczenia narciarza. Osoby, które chcą jeździć na nartach wedle swoich preferencji np. pod ostrzejszym kątem bardziej agresywnie, zdecydują się, by wykonać ostrzenie nart zaraz po zakupie nowego sprzętu. Jeśli natomiast nie jeździsz wyczynowo, to na początek całkowicie wystarczy serwis producenta. Natomiast smarowanie nart nowych warto wykonać jeszcze przed pierwszym zjazdem.

Sprawdź ofertę: narty Blizzard / narty Nordica

Czy smarowanie nart jest konieczne? Co daje smarowanie nart?

Odpowiedź na pytanie, czy trzeba smarować narty, brzmi: tak. Smarowanie nart, czyli regularna, odpowiednia konserwacja ślizgu narty, w dużym stopniu odpowiada za właściwy jej ruch na śniegu. Ślizg znacznie zmniejsza tarcie między nartą a podłożem – powierzchnią stoku. Dzięki temu częściowo też chroni narty przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Aby zwielokrotnić efekt warto zdecydować się na smarowanie nart na gorąco, czyli wygrzewanie nart w komorze grzewczej.

Jak często smarować narty?

Jeśli chodzi o jazdę rekreacyjną, smarowanie nart w zupełności wystarcza na tygodniową jazdę. Choć spora zależy od techniki jazdy oraz warunków na stoku. Oblodzenia i jazda na krawędziach mogą wymagać częstszego smarowania. Zawodnicy oraz amatorzy z zacięciem sportowym często smarują narty codziennie, dzięki czemu ślizg jest „mokry”. To zaś sprawia, że narta jest szybsza, a także lepiej współpracuje ze śniegiem.

Czy trzeba ostrzyć narty? Jak często wykonywać ostrzenie nart?

Jeśli jednak chodzi o częstotliwość, z jaką powinno się wykonywać ostrzenie nart, to w tym przypadku sprawa jest bardziej złożona. Zbyt częste ostrzenie nart skraca bowiem ich żywotność. Jednak brak należytej dbałości o krawędzie Twoich nart sprawi, że będą się zaokrąglać. To z kolei spowoduje, że przy kolejnym ostrzeniu, trzeba będzie zebrać więcej metalu w porównaniu do regularnego serwisowania.

Jak ostrzyć narty? Ręczne ostrzenie nart vs. maszynowe ostrzenie nart

Aby cieszyć się jazdę rekreacyjną, w większości przypadków w zupełności wystarcza maszynowe ostrzenie nart. Rozwiązanie to zajmuje mniej czasu, ponadto zwykle jest tańsze niż ręczne ostrzenie i smarowanie. Jednak ręczne ostrzenie nart jest bardziej precyzyjne, a smarowanie w takim przypadku trwa dłużej, lecz też jest dokładniejsze i zazwyczaj smar dłużej wówczas trzyma. Jednak co jakiś czas z nartami trzeba wybrać się też na maszynę, aby splanować, czyli wyrównać ślizg. Zawsze warto zrobić to po sezonie, a także po częstym ostrzeniu krawędzi i gdy na ślizgach zauważalne są rysy i ubytki.

Ostrzenie nart w domu – czy warto wykonywać na własną rękę?

Jak ostrzyć nartyZdarza się, że niektóre osoby, podejmują się wykonania tych czynności na własną rękę w domu. Jednak, zwłaszcza w przypadku, jeśli nie znasz się na serwisie, nie powinieneś wykonywać takiej interwencji we własnym zakresie. Należy podkreślić, że wszelkie próby oczyszczenia rdzy z nart przy użyciu papieru ściernego lub środków chemicznych, będą prowadzić do tego, że narty zostaną jeszcze bardziej uszkodzone, a ryzyko obejmuje nawet to, że zostanę one uszkodzone trwale. Ostrzenie nart w domu we własnym zakresie może się zatem bardzo źle skończyć.

Dużo korzystniejszym i co najważniejsze – bezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadanie profesjonalistom, którzy każdy sprzęt narciarski zawsze traktują kompleksowo. Ostrzenie nart oraz ich smarowanie całościowo wykona profesjonalny serwis narciarski w Jeleniej Górze, który działa w ramach sklepu narciarskiego Skiland – koniecznie zapoznaj się z ofertą sprzętu narciarskiego oraz jego kompleksowego serwisu.