Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost.
Zamów do 15:00 - wysyłka tego samego dnia!!!

Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost

SKLEP

Dobór Butów Narciarskich: Personalizacja dla Wyjątkowego Komfortu

 Wprowadzenie

Wybór odpowiednich butów narciarskich jest kluczowym elementem, który wpływa na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach. Każdy z nas ma inną budowę anatomiczną stopy, dlatego też dopasowanie butów jest niezwykle istotne. W tym artykule dowiesz się, od czego zacząć przy wyborze butów narciarskich i jak wykorzystać personalizację, aby cieszyć się wygodą na stoku.

Diagnostyka Stopy – Klucz do Doboru Butów

Najważniejszym etapem w doborze butów narciarskich jest diagnostyka stopy. To właśnie na podstawie dokładnych pomiarów i znajomości budowy butów producentów można zapewnić odpowiednie dopasowanie. Każda noga jest inna, dlatego skaner FEETBOX 3D staje się niezastąpionym narzędziem w tym procesie. Pozwala on na uzyskanie kompleksowego obrazu stopy, uwzględniając jej długość, szerokość, objętość, wysokość podbicia, szerokość pięty, objętość stawu skokowego, łydki oraz inne istotne parametry.

Skaner FEETBOX 3D działa w ten sposób, że umieszczamy stopę w odpowiedniej pozycji, a skaner generuje dokładny obraz trójwymiarowy naszej stopy. W ten sposób specjaliści mają pełen wgląd w strukturę i kształt stopy, co pozwala im dokładnie dobrać odpowiednie buty.

Przymiarka Butów – Krok w Kierunku Wygody

Po dokładnej analizie za pomocą skanera FEETBOX 3D przechodzimy do przymiarki butów narciarskich. To kluczowy moment, gdy uwzględniane są indywidualne potrzeby i wymagania klienta. Na podstawie diagnostyki przedstawiane są konkretne modele butów, biorąc pod uwagę ich szerokość, twardość oraz zastosowanie. Przymiarka powinna trwać minimum 10-15 minut, aby móc ocenić komfort i dopasowanie butów.

W trakcie przymiarki warto wypróbować kilka różnych modeli butów, aby znaleźć ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Niektóre buty mogą mieć wąską lub szeroką konstrukcję, a różnice te mają duży wpływ na wygodę i stabilność podczas jazdy na nartach.

Metody Bootfittingu – Personalizacja na Wysokim Poziomie

Bootfitting to sztuka dopasowania butów narciarskich do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dzięki różnym metodom, można osiągnąć jeszcze lepsze dopasowanie butów, eliminując dyskomfort i problemy związane z uciskami.

Wygrzewanie Linerów

Jedną z najpopularniejszych metod bootfittingu jest wygrzewanie linerów, czyli wkładów wewnętrznych buta. Ten zabieg polega na nagrzewaniu wkładów do odpowiedniej temperatury, a następnie wkładaniu naszych stóp w buty. W trakcie tego procesu, tzw. “kapcie” dopasowują się do budowy anatomicznej naszej stopy. W przypadku, gdy coś nas uwiera, specjaliści nakładają specjalne pianki, które zwiększają objętość w danym punkcie, eliminując uciski i dyskomfort.

Wygrzewanie Skorupy Butów Narciarskich

Kolejnym możliwym zabiegiem jest wygrzewanie skorupy butów narciarskich. Proces ten odbywa się zgodnie z wytycznymi producenta. Skorupę buta podgrzewa się do odpowiedniej temperatury, a następnie wkłada liner oraz nasze stopy. W miejscu, które jest za ciasne, plastik buta zwiększa swoją przestrzeń, a po schłodzeniu zachowuje swój nowy kształt. Ważne jest, aby używać piecyków z elektroniczną regulacją temperatury, aby nie przegrzać butów.

Odbarczanie Butów

Jeden z bardziej skomplikowanych i precyzyjnych procesów bootfittingu to odbarczanie butów. Wymaga ono specjalistycznego sprzętu i umiejętności. Odbarczanie polega nadopasowanie butów narciarskich miejscowym zwolnieniu przestrzeni w bucie poprzez odkształcenie plastiku. Dzięki temu możemy wyeliminować uciski i punkty dyskomfortu, niekoniecznie wygrzewając całą skorupę buta.

Frezowanie Butów Narciarskich

Frezowanie to metoda polegająca na precyzyjnym obrabianiu miejsc, w których mamy uciski, bez odkształcania skorupy buta. Jest szczególnie przydatne w przypadku butów sportowych.

Technologia Liquid Fit

Marka Head stworzyła innowacyjną technologię o nazwie Liquid Fit. Pozwala ona na jeszcze większą personalizację butów. Specjalna substancja liquid jest wstrzykiwana do wkładek wewnętrznych, w których znajdują się odpowiednio stworzone komory. Po zastygnięciu substancja wypełnia komory, poprawiając trzymanie stopy w bucie. Dzięki tej technologii można jeszcze bardziej dopasować but do kształtu stopy i zwiększyć komfort podczas jazdy.

Rola Wkładek w Butach Narciarskich

Wkładki odgrywają kluczową rolę w poprawnym dopasowaniu butów narciarskich. Wkładki marki Sidas są szczególnie cenione ze względu na swoje właściwości personalizacji. Mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb, zapewniając stabilizację stopy w bucie i wyrównując naciski na podłoże.

Używanie wkładek Sidas umożliwia także zmniejszenie zagrożeń spowodowanych niestabilnością stopy (skręcania kostki, przemęczenie, ból, otarcia). Wymuszając właściwą postawę chronią także stawy, kolana i biodra oraz zapewniają stopom lepszą amortyzację.

Do wykonania wkładek potrzebne jest specjalne urządzenie wyposażone w nagrzewnicę z możliwością odessania powietrza oraz specjalne “Sylikonowe poduszki”. Bootfitter pobiera odciski stóp odbite w specjalnych poduszkach wypełnionych silikonem, a następnie odsysane jest powietrze z poduszek dając twardą formę, na które umieszczane są rozgrzane wkładki CUSTOM. Osoba, dla której są przygotowywane, musi na nich stanąć, by wkładki mogły dokładnie zapamiętać kształt stóp. Po ostygnięciu mamy wkładki, które należy tylko dociąć.

Dla lepszej precyzji i stabilizacji zalecamy wybór stabilizatorów, które poprawiają trzymanie stopy w bucie, dzięki nim przekaz energii na nartę jest dużo lepszy, ponieważ mamy większe podparcie i wypełnienie w bucie.

Podsumowanie

Personalizacja butów narciarskich to klucz do osiągnięcia wyjątkowego komfortu i bezpieczeństwa na stoku. Wykorzystując metody bootfittingu oraz dobór odpowiednich wkładek, można zapewnić optymalne dopasowanie butów do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Należy pamiętać, że samodzielne dobieranie butów narciarskich może prowadzić do nieprawidłowego dopasowania i dyskomfortu. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnego Sklepu i serwisu narciarskiego, jak Skiland w Jeleniej Górze, gdzie doświadczeni specjaliści zadbają o dopasowanie butów na najwyższym poziomie. Dzięki personalizacji butów będziesz cieszyć się swobodą i pełnią przyjemności podczas każdego zimowego wyjazdu na narty.

Jeśli mieszkasz w Jeleniej Górze lub okolicach, we Wrocławiu, Zielonej Górze, Wałbrzychu, Świdnicy, Głogowie, Polkowicach, Legnicy, Lubinie, Zgorzelcu, Bolesławcu, to nie masz do nas daleko! Zapraszamy do naszego sklepu i serwisu narciarskiego Skiland, gdzie profesjonalnie dobierzemy dla Ciebie idealne buty narciarskie.