Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost.
Zamów do 16:00 - wysyłka tego samego dnia!!!

Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost

SKLEP

Jak dobrać kije narciarskie i czym się kierować podczas zakupu?

Kijki narciarskie są niezbędnym i ważnym elementem wyposażenia każdego, kto jeździ na nartach. Jednak dają one narciarzowi stabilność oraz podparcie, które są niezbędne, niezależnie od wybieranej dyscypliny narciarskiej. Podpowiadamy, jak dobrać kije narciarskie i na co zwrócić szczególną uwagę.

Wielu osobom, zwłaszcza wśród początkujących amatorów białego szaleństwa, posiadanie kijków mogłoby się wydawać niekonieczne. Kijki są bowiem bardzo często bagatelizowanym elementem sprzętu narciarskiego. To bardzo błędne myślenie, a odpowiedni dobór kijków narciarskich jak bardzo ważny. Wyjaśniamy, czym należy się kierować, wybierając kije narciarskie, jak dobrać je do płci, wieku oraz wzrostu, a także na jaki materiał postawić.

Sprawdź ofertę: kije narciarskie

Jak dobrać kije narciarskie? Płeć i wiek mają znaczenie

Przy wyborze tego, jakie kijki narciarskie będą odpowiednie dla danej osoby, jest dobranie ich do płci oraz wieku ich przyszłego użytkownika. Można się bowiem spotkać z modelami kijków narciarskich: damskimi, męskimi i dla dzieci. Kategorie te wyznaczono nie bez przyczyny – pomimo tego, że kobiety mogą korzystać z modeli męskich, to dużo wygodniejsze jest ich dobranie indywidualnie do swej płci.

Kijki narciarskie dla określonej płci oraz grupy wiekowej różnią się bowiem nie tylko długością. Są one wyposażone w inne paski na nadgarstek, mają również inaczej dopasowane anatomicznie chwyty. Jeżeli rączki kijków odpowiednio leżą w dłoni, znacznie wygodniej się je trzyma, a poza tym znacznie łatwiejsze jest dzięki temu panowanie nad nimi, co przekłada się na komfort na stoku.

Kije narciarskie – jak dobrać materiał, z jakiego są wykonane?

Przyjrzyjmy się teraz kolejnemu aspektowi, któremu należy poświęcić czas, wybierając odpowiednie dla siebie kije narciarskie. Dobór materiału warto dostosować do tego, jak będzie się z nich korzystać. Narciarze, którzy decydują się na klasyczny zjazd, powinni wybrać modele kijków wykonane z aluminium. Przy czym, zwłaszcza w przypadku użytkowników bardziej aktywnych i wymagających, warto postawić na modele wykonane z bardziej wytrzymałego aluminium. Z kolei kijki narciarskie dla dzieci często są produkowane z kompozytu – materiał ten jest dużo lżejszy, a dzięki temu ułatwia maluchom naukę i opanowanie podstawowych technik jazdy.

Jak dobrać długość kijów narciarskich?

Kluczowe zagadnienie i najczęściej zadawane pytanie przy zakupie jednego z najważniejszych elementów wyposażenia narciarskiego, jakimi są kije narciarskie – jak dobrać długość? Już spieszymy z odpowiedzią. Wybierając odpowiednie kije narciarskie, dobór długości należy dopasować do wzrostu ich przyszłego użytkownika. Jak dobrać kije narciarskie do wzrostu? Kije narciarskie, które trzymane są w ręce, powinny utworzyć kąt prosty pomiędzy ramieniem i przedramieniem. Aby dobrze zmierzyć kijek narciarski, powinno się go obrócić chwytem w dół i złapać go tuż poniżej talerzyka – ta część, która znajduje się pod nim w czasie jazdy będzie pod śniegiem – dlatego nie bierze się jej pod uwagę w takcie mierzenia kijka.

Aby dobrać długość kijka narciarskiego do wzrostu, można też zastosować jeden z dwóch sposobów wyliczeń:

  • od wzrostu użytkownika odjąć 50 cm;
  • przemnożyć wzrost narciarza przez współczynnik 0,7.

Otrzymane z tych wyliczeń wynik zaokrągla się wzwyż do najbliższych równych 5 cm – lepiej bowiem, aby kijki narciarskie były nieco dłuższe niż krótsze. Jednak ciekawą opcją mogą być także kije narciarskie regulowane, które można dostosować do wzrostu użytkownika. To rozwiązanie może się okazać bardzo praktyczne – np. w przypadku dzieci, które jeszcze rosną lub jeżeli z danych kijków narciarskich mają korzystać różne osoby.

Jak dobrać kije narciarskie – co, jeżeli nie dopasujemy ich do wzrostu?

Kije narciarskie – jak dobraćDobór długości kijków narciarskich ma szczególne znaczenie. Pamiętaj, że jeśli Twoje kijki narciarskie będą za krótkie, w czasie skręcania, Twój tułów będzie się pochylać do przodu. Jeżeli z kolei będą za długie, Twoja sylwetka stanie się za bardzo wyprostowana. To w czasie pobytu na stoku przekłada się na zdecydowanie niższy komfort oraz wydajność jazdy. Jeśli nie poświęcisz odpowiednio dużo uwagi do tego, jak dobrać kije narciarskie do swojego wzrostu, może to wiązać się też z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w dalszej perspektywie – może bowiem wpływać na poważne problemy z plecami i kręgosłupem. Zwracaj na to uwagę!

Jak dobrać kije narciarskie – skontaktuj się z nami!

Wiesz już, jak dobrać kije narciarskie do swojej płci, wieku i wzrostu, zapraszamy zatem do zapoznania się z naszą ofertą na kije narciarskie w sklepie Skiland.pl. Dostępne u nas produkty to sprzęt narciarski najwyższej jakości od najlepszych producentów na rynku. Koniecznie skontaktuj się z nami, odwiedź także nasz sklep stacjonarny, gdzie nasi specjaliści pomogą wybrać najlepsze dla Ciebie kije narciarskie i inny sprzęt narciarski oraz odpowiedzą na wszelkie nurtujące Cię pytania związane z tym pięknym sportem.