Buty w większości sklepów dobierane są przez sprzedawców „na oko” lub tylko przy pomocy miarki. Niestety, nie da się w taki sposób wybrać odpowiedniego buta.

Jak to powinno wyglądać?

Wstępna diagnoza może jak najbardziej odbyć się przy pomocy tradycyjnej miarki, dzięki której jesteśmy w stanie zmierzyć długość oraz szerokość stopy. Co z pozostałymi parametrami? Przecież oprócz długości i szerokości ważna jest tez m.in. wysokość stopy w podbiciu, objętość stopy na wysokości stawu skokowego czy objętość łydki.

Do takich dokładnych pomiarów potrzebny jest nam specjalistyczny skaner. Dzięki skanerowi Sidas Feetbox 3D w zaledwie kila minut, możemy zbadać stopę narciarza z niesamowitą precyzją a następnie przymierzyć wirtualnie buta.

Wstępny dobór buta

Urządzenie po przeskanowaniu stopy wskazuje nam modele, które odpowiadają najbardziej budowie naszej stopy. Podczas wirtualnego mierzenia wskazuje miejsca ewentualnego dyskomfortu, które będą wymagały formowania.

Przystępujemy do rzeczywistego mierzenia wskazanych przez urządzenie modeli.
Idealnie, kiedy buty mierzone są z dedykowaną dla nas wkładką, która ma za zadanie: wypełnić objętość w bucie, stabilizację luku podłużnego stopy, równomierne podparcie stopy na całej jej powierzchni, zapobieganie przesuwaniu się stopy w bucie.

Po wyborze najbardziej odpowiedniego modelu (zazwyczaj mierzy się około 3-4) przystępujemy do formowania butów w celu idealnego dopasowania. W zależności od potrzeby, odczuć narciarza mamy do dyspozycji różne zabiegi:

  • Termoformowanie przy pomocy piecyka – sprawi, że but będzie jeszcze bardziej dopasowany do naszej anatomii, stosowane jest gdy odczuwany dyskomfort jest niewielki,
  • Odbarczanie buta narciarskiego – poprawi komfort, poprzez zwiększenie miejscowo objętości w miejscu punktowego ucisku,
  • Wyklejanie buta wewnętrznego – wypełnienie miejsca przy użyciu odpowiednich oklein,
  • Liquid fit (dotyczy marki Head) – wypełnienie objętości buta poprzez napełnienie kanałów przy użyciu specjalnej substancji.

Odpowiedni dobór buta narciarskiego jest kluczowym elementem dzisiejszego narciarstwa. Jeżeli jesteś przed zakupem buta polecamy wybrać do tego miejsce specjalizujące się w bootfitingu.