Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost.
Zamów do 15:00 - wysyłka tego samego dnia!!!

Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost

SKLEP

Co daje wygrzewanie nart w komorze grzewczej?

Wszyscy, którzy zetknęli się z serwisem narciarskim, zapewne wiedzą doskonale, czym jest smarowanie na gorąco nart, czyli przy użyciu specjalnego żelazka. Wiedzą też z pewnością, że efekt tego zabiegu może znacznie zwielokrotnić wygrzewanie nart i snowboardu w specjalnej komorze. Wszystkim tym, którzy nie spotkali się jeszcze z tą czynnością, są początkującymi narciarzami lub chcą poznać tajniki takiego serwisowania sprzętu wyjaśniamy, czym właściwie jest wygrzewanie nart i snowboardu, po co wygrzewać narty i deskę snowboardową, a także czy warto wygrzewać narty i deskę. Podpowiadamy też jakie korzyści daje ten zabieg i kto powinien się na niego zdecydować.

Wygrzewanie nart i desek snowboardowych – o co w tym wszystkim chodzi?

Aby narty lub deski do snowboardu mogły prawidłowo pełnić swoją funkcję, czyli miały odpowiedni ślizg, często stosuje się tzw. smarowanie na gorąco nart za pomocą żelazka. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że jedynie pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, smar jest w stanie uzyskać odpowiednią postać płynną, a co za tym idzie wniknąć w strukturę porowatą ślizgu narty czy deski. W celu zwielokrotnienia tego efektu można zastosować wygrzewanie nart lub desek snowboardowych.

Do tego celu służy komora do wygrzewania nart. Procedura ta ma za zadanie wysycenie ślizgów w nartach lub deskach miękkim smarem bazowym, w przystosowanej do tego komorze grzewczej – innymi słowy thermobox. Wygrzewanie w komorze grzewczej narty czy też deski snowboardowej pozwala na znacznie głębszą penetrację struktury tego ślizgu parafinami.

Po co wygrzewać narty i deski, czyli co daje taki zabieg?

W odpowiedzi na to pytanie warto przytoczyć następujące efekty, jakie daje wygrzewanie w komorze grzewczej nart i desek snowboardowych. Korzyści z tego zabiegu dla ślizgów sprzętu narciarskiego są niewątpliwe, wśród nich wymienia się:

  • ślizgi stają się dużo szybsze;
  • skuteczniejsze jest nasycenie ślizgów smarem bazowym;
  • ślizgi są dużo dłużej odpowiednio natłuszczone, a to sprawia, że nie utleniają się zbyt szybko;
  • ślizgi są w stanie znacznie lepiej w przyszłości chłonąć kolejne smary (saturacja)
  • zwiększa się trwałość smaru na ślizgach;
  • w przypadku krótkiego cyklu wygrzewania ślizgi stają się bardzo dokładne wyczyszczone.

Czy warto wygrzewać narty oraz deski i kiedy to robić?

Zdecydowanie wygrzewanie nart i desek snowboardowych warto wykonywać. Poniżej sytuacje, w których wręcz powinieneś przeprowadzić ten zabieg:

  • Gdy Twój sprzęt jest nowy – to procedura, która jest zalecana w szczególności jako element serwisu początkowego – zarówno w przypadku nowych nart, jak i nowej deski;
  • Gdy ślizgi nart czy deski wyglądają na już na wysuszone – w związku z tym wymagają odpowiedniego, porządnego natłuszczenia przy użyciu miękkiego smaru bazowego;
  • Gdy dysponujesz profesjonalnym zawodniczym sprzętem z najwyższej półki – wówczas powinieneś stosować tą tzw. uderzeniową formę smarowania sprzętu regularnie.

Jak wygrzewać narty i deski snowboardowe, czyli jak wygląda cała procedura?

Procedurę wygrzewania nart i desek rozpoczyna się od posmarowania ślizgów grubą warstwą tłustego, miękkiego smaru bazowego o niskiej temperaturze topnienia. Następnie ustawia się temperaturę żelazka na około 100 stopni Celsjusza – w tym przypadku dokładna temperatura zależy od rodzaju smaru. Teraz umieszcza się narty lub snowboard w komorze – ślizgiem do góry – na 12 godzin. Komora do wygrzewania nart i desek to miejsce, w którym w temperaturze 55 stopni Celsjusza smar wnika głęboko w strukturę ślizgu.

Następnie narty lub snowboard stygną przez około 4 godziny. Wówczas wyjmuje się sprzęt z komory. Kolejny etap prac to cyklinowanie i szczotkowanie ślizgów. W ten sposób sprzęt jest przygotowany na aplikację dedykowanego smaru. W większości przypadków na tym etapie stosuje się ten sam smar co do wygrzewania w komorze. Po wykonaniu tej ostatniej czynności Twój sprzęt – narty lub snowboard – jest już gotowy do jazdy!

Komora do wygrzewania nart

Gdzie wykonać wygrzewanie nart i snowboardu? Profesjonalny serwis

Wygrzewanie nart i deski snowboardowej to konieczny proces w pielęgnacji tego sprzętu. Pamiętaj jednak, aby zawsze korzystać z usług specjalistów. Profesjonalne wygrzewanie w komorze grzewczej nart i snowboardu wykonasz w Serwisie Narciarskim Skiland w Jeleniej Górze. Skorzystanie z naszego serwisu to gwarancja usług na najwyższym poziomie. Pamiętaj, aby wykonywać wygrzewanie nart i deski nie tylko zaraz po zakupie, gdy Twój sprzęt jest nowy, ale robić to regularnie. Dzięki temu będzie on zawsze w dobrym stanie i przedłużysz jego żywotność.