Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost.
Zamów do 15:00 - wysyłka tego samego dnia!!!

Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost

SKLEP

Rodzaje ochraniaczy narciarskich i dlaczego warto zadbać o ochronę?

Jazda na nartach i snowboardzie – białe szaleństwo – jest pasją wielu osób, którzy uwielbiają się jej oddawać w bez reszty. Na stoku nie można jednak zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. W tej kwestii z pomocą przychodzą ochraniacze na różne części ciała – zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów. Wyjaśniamy, dlaczego musisz zawsze dbać o bezpieczeństwo na stoku. Podpowiadamy, jakie są rodzaje ochraniaczy narciarskich/snowboardowych, czy ochraniacze są potrzebne na stoku, a jeśli tak to, w jakich konkretnie sytuacjach i przy jakich dyscyplinach, a także z jakich ochraniaczy powinieneś korzystać podczas jazdy na nartach lub desce.

Kwestie bezpieczeństwa na stoku – o tym musisz pamiętać!

Bezpieczeństwo na stoku to kwestia, od której należy zacząć. Choć wielu osobom wydawać się może, że jazda po białym puchu to sama przyjemność, a kontakt ze śniegiem to jak upadek na materac lub poduszkę, to jest wręcz przeciwnie. Pamiętaj, że wyjeżdżony, wyślizgany śnieg stanowi bardzo twardą masę, zderzenie z teką powierzchnią może być nie tylko bardzo bolesne, ale wręcz prowadzić do złamać i innych kontuzji. To chyba najlepsza odpowiedź na pytanie, czy ochraniacze są potrzebne w czasie jazdy na nartach lub desce.

Pod warstwą świeżego śniegu często są schowane ostre konary, korzenie, kamienie i głazy – to kolejne elementy na stoku mogące powodować różnego rodzaju złamania i kontuzje. Ponadto nierówności i muldy mogą prowadzić do upadków. Nawet jeśli stok jest całkowicie bezpieczny, to zawsze istnieje ryzyko zderzenia z innym uczestnikiem zabawy na stoku – zwłaszcza przy dużej prędkości może to nieść za sobą niebezpieczeństwo. W związku z tym, jakie wybrać ochraniacze narciarskie i snowboardowe? Już spieszymy z odpowiedzią.

Rodzaje ochraniaczy narciarskich/snowboardowych – podział

Jeśli chodzi o ochraniacze narciarskie rodzaje, a także ochraniacze snowboardowe rodzaje, to najważniejszym wyznacznikiem przy podziale jest to, jaką część ciała one chronią. Wyżnia się zatem:

  • Ochraniacze na kręgosłup i plecy – mogą występować w formie kamizelki lub żółwia, mają zastosowanie szczególnie, jeśli uprawiasz narciarstwo lub snowboard wyczynowo, freestyle, freeride oraz dla najmłodszych bywalców stoków, więcej na temat ochraniaczy na kręgosłup przeczytasz tutaj;
  • Ochraniacze na golenie – mogą być wykonane z różnych materiałów, zapobiegają stłuczeniom, obiciom goleni, a także ewentualnym złamaniom, nogi są szczególnie narażone na kontuzje podczas jazdy na nartach i desce;
  • Ochraniacze na ramiona – zapobiegają poranieniom i obiciom ramion, a w skrajnych przypadkach nawet potencjalnym złamaniom;
  • Ochraniacze na kostki – najczęściej żelowe, wkłada się je pod skarpetę, zapobiegają otarciom kostek;
  • Ochraniacze na szczękę i podbródek – wykonane z odpornych materiałów, chronią delikatne elementy twarzy;
  • Ochraniacze dłoni – stosuje się je na dłonie na kijki, zapobiegają uszkodzeniom dłoni przy zderzeniach, upadkach itp.

Rozważając temat ochraniaczy narciarskich i ich rodzajów należy mieć też na uwadze poszczególne rozmiary tego sprzętu oraz to, że są modele przeznaczone dla kobiet, mężczyzn, w wersjach unisex oraz dla dzieci. Nie można też zapominać o kaskach. One także pełnią funkcję ochraniaczy – zabezpieczając najdelikatniejszą i najważniejszą część ciała człowieka – głowę. Z kolei oczy i wzrok są chronione przez gogle narciarskie.\

Jakie ochraniacze są potrzebne na stoku i jakie muszą mieć walory?

Jakie ochraniacze są potrzebneTo jakie ochraniacze są potrzebne dla narciarzy i snowboardzistów definiuje to, jaki rodzaj sportu jest uprawiany, a także czy jest to sport wyczynowy. Jeśli np. uprawiasz zjazdowe narciarstwo alpejskie, powinieneś się zaopatrzyć w pełen zestaw ochraniaczy. Podobnie, jeśli zjeżdżasz na desce w trudnych warunkach. To samo w przypadku jazdy freeride’u i freestyle’u – powinieneś się zaopatrzyć w różne rodzaje ochraniaczy narciarskich na wszystkie części ciała, na które są one dostępne. To dziedziny, w których narażone są wszystkie części ciała, a zwłaszcza kręgosłup i głowa. Ochraniacze narciarskie i snowboardowe są, jeśli o chodzi o kwestie zdrowego rozsądku, praktycznie konieczne w przypadku najmłodszych użytkowników stoków!

Ochraniacze narciarskie czy snowboardowe zabezpieczą Twoje zdrowie, a także uchronią Cię przed bolesnymi i długotrwałymi kontuzjami. Stawiaj zawsze na ochraniacze narciarskie i snowboardowe wiodących marek, które są dostępne w sklepie Skiland, takich jak np. Komperdell, Leki, Poc, Rossignol, czy Sidas. Pamiętaj, że ochraniacze uznanych producentów, powstają przy użyciu najnowocześniejszych technologii i rozwiązań oraz z najlepszych dostępnych na rynku materiałów. W związku z tym są one najtrwalsze i najwytrzymalsze, więc będą Ci służyć przez lata. Korzystaj zawsze z tych sprawdzonych rozwiązań!