Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost.
Zamów do 15:00 - wysyłka tego samego dnia!!!

Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost

SKLEP

Czy wiesz, jak dobrać długość nart dla dziecka? Przydatne porady

Wszyscy rodzice i opiekunowie, którzy zastanawiają się, jak wybrać narty dla swojej pociechy, powinni wiedzieć, że najważniejsza jest ich długość dopasowana do wzrostu malucha. Zatem, jak dobrać długość nart dla dziecka?

Artykuł ten dokładnie wyjaśnia, jaka długość nart dla dziecka będzie odpowiednia. To kluczowy parametr, który należy brać pod uwagę, który ułatwi znalezienie nie tylko bezpiecznych, ale i komfortowych nart dla dziecka. Przy doborze długości nart dla młodego adepta narciarstwa, bierze się pod uwagę wzrost malucha, jego wiek oraz umiejętności.

Tego szukasz? Narty zjazdowe dla dzieci – szeroki wybór wysokiej jakości modeli!

Jak dopasować narty do wzrostu dziecka?

W odpowiedzi na pytanie, jak dobrać długość nart dla dziecka, należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności wzrost malucha. Poniżej przedstawiamy zasady, których należy przestrzegać, dobierając długość nart dla dziecka – kalkulator ten dotyczy dzieci w wieku 3 – 6 lat:

  • dobór długości nart dla dziecka, które dopiero stawia pierwsze kroki na stoku – narta powinna sięgać do pachy malucha – czyli około 20 – 30 cm mniej niż wzrost malucha;
  • rozmiar nart dla dziecka, które czuje się już pewnie na nartach i jeździ i dosyć sprawnie – powinien sięgać mu do ramienia – będzie to około 15 – 20 cm mniej od jego wzrostu;
  • jaka długość nart dla dziecka, które radzi sobie już świetnie na stoku – może ono korzystać z nart sięgających nosa – czyli narty powinny być o około 10 – 15 cm krótsze od wzrostu dziecka.

Aby wyjaśnić, jak dokładanie dobrać długość nart dla dziecka, warto posłużyć się kilkoma konkretnymi przykładami. Ponadto nieco inaczej dopasowuje się rozmiar nart do dzieci starszych i wyższych – do 135 cm wzrostu (7 – 9 lat) i do 155 cm wzrostu (czyli 10 – 14 lat). Natomiast w przypadku wyższych starszych dzieci dobór rozmiaru nart powinien być analogiczny, jak u osób dorosłych, o czym przeczytasz w artykule: Pierwsze narty – jak dobrać narty do narciarza?.

Jaka powinna być długość nart dla dziecka?

Co należy podkreślić, należy zawsze indywidualnie dobierać długość nart dla dziecka – kalkulator przedstawiony powyżej stanowi tylko pewną pomoc. Poniżej przestawiamy kilka przykładów w kontekście wzrostu i wieku Waszej pociechy.

Jakie narty dla dziecka 110 cm? – Otóż w przypadku malca, który dopiero zaczyna, optymalna będzie długość nart w przedziale 80 – 90 cm. Jeśli smyk czuje się już pewnie, to można dla niego szukać nart o długości około 90 – 95 cm, a jeśli radzi sobie on już świetnie, to można dla niego szukać nart w rozmiarze 95 – 100 cm.

Jakie narty dla dziecka 120 cm? W tym przypadku najczęściej wiek młodego narciarza to około 7 – 9 lat. Jako pierwsze narty sprawdzą się egzemplarze sięgające brody lub nosa malucha, czyli o długości 90 – 100 cm, podobnie rzecz ma się w przypadku zaawansowanego już malucha. Natomiast dziecko o wzroście 120 cm, które bardzo dobrze się odnajduje na stoku, może śmiało korzystać z nart sięgający jego czoła, czyli o długości 110 – 115 cm.

Jakie narty dla dziecka 140 cm? Taki wzrost osiągają najczęściej dzieci w wieku 10 – 14 lat. Jako narty dla początkującego dzieciaka o takim wzroście polecane są narty sięgające jego nosa lub czoła, czyli będzie to około 130 – 135 cm. Podobnie narty dla dziecka 140 cm, które ma już pewne rozeznanie na nartach. Natomiast rozmiarówka dla dzieciaków o takim wzroście, które już są pewne na stoku to jego wzrost plus około 5 – 7 cm, czyli 145 – 147 cm.

Jakie narty dla dziecka 150 cm? Tu podobnie jak powyżej – najczęściej taki wzrost osiągają dzieci w wieku 10 – 14 lat. Jeżeli stawia on pierwsze kroki na stoku lub ma już pewne doświadczenie, to dobrze sprawdzą się narty do nosa lub czoła, czyli w rozmiarze około 140 – 145 cm. Jaka długość nart dla dziecka o tym wzroście, które jest już zaawansowane na stoku? Warto w takim przypadku postawić na długość nart w przedziale 150 – 157 cm, czyli o około 5 – 7 cm więcej niż jego wzrost.

Dopasowanie nart zjazdowych dla dziecka w sklepie Skiland

Oczywiście przedstawione powyżej zasady, jak dobrać długość nart dla dziecka, są uproszczone, gdyż każdy maluch ma swój indywidualny wzrost i proporcje – nie zawsze dopasowany do przeanalizowanego przez nas wieku. Dlatego najlepszym rozwiązaniem na to, jak dobrać długość nart dla dziecka będzie ich dopasowanie do malucha. Koniecznie więc odwiedźcie nasz stacjonarny sklep narciarski Skiland! Dobierzecie tu długość nart dla swojego dziecka i wybierzecie model, który najlepiej mu się spodoba!

W Skiland mamy bogaty wybór nart wiodących producentów na rynku, w tym najwyższej jakości dziecięce narty zjazdowe. Więcej na temat wyboru nart dla dziecka, które dopiero chce rozpocząć swoją przygodę z białym szaleństwem, przeczytasz w artykule: Dziecko na nartach po raz pierwszy. Jak wybrać pierwsze narty dla dziecka?