Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost.
Zamów do 15:00 - wysyłka tego samego dnia!!!

Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost

SKLEP

Pierwsze narty – jak dobrać narty do narciarza?

Jeśli planujesz naukę jazdy na nartach, powinieneś wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt – dobrać narty. Wybór właściwego sprzętu narciarskiego może stanowić nie lada wyzwanie dla stawiających pierwsze kroki w pięknej przygodzie, nazywanej białym szaleństwem.

Spis treści

Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy wyborze swoich pierwszych nart. Pamiętaj, że wybór nart warto poprzedzić wizytą w naszym sklepie stacjonarnym, gdzie możesz na żywo zobaczyć i dotknąć sprzęt narciarski, a także przymierzyć go.

Jakie narty wybrać? Kluczowe parametry nart

Wybór nart wiąże się z tym, że każde narty charakteryzują się pewnymi parametrami technicznymi. Jeśli chodzi o ich dopasowanie do umiejętności narciarza, można wymienić następujące ich typy:

  • dla początkujących;
  • dla średniozaawansowanych;
  • dla zaawansowanych lub wyczynowych narciarzy.

Zdarza się, że te dwa pierwsze rodzaje są połączone ze sobą, a to ponieważ producenci nart często przygotowują modele uniwersalne, które są w stanie posłużyć narciarzowi dłużej niż jeden sezon.

Poniżej najważniejsze cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę, gdy wybierasz swoje pierwsze narty:

  • długość nart, czyli ich rozmiar;
  • szerokość nart, czyli taliowanie;
  • sztywność nart;
  • profil wzdłużny nart, czyli promień skrętu.

Długość nart dla początkującego – jak dobrać długość nart?

Wybór nart to bardzo indywidualna kwestia – zależy od wzrostu i wagi. Odpowiadając zatem na pytanie, jak dobrać rozmiar nart, postaw je w pionie przed sobą. Jak dobrać narty do wzrostu? Otóż ich koniec powinien sięgać do brody albo nosa. W przypadku zupełnych debiutantów lepiej będzie wybrać długość sięgającą brody. Jeżeli masz już większe doświadczenie, możesz wybrać nieco dłuższe narty.

Jednak ważne jest nie tylko, jakie dobrać narty do wzrostu, ale również do wagi. Dłuższe narty sprawdzą się w przypadku osób o większej wadze, lecz w tym przypadku nie należy przesadzać. Krótkie narty dają lepszą kontrolę nad skrętami – to zaś da Ci większą pewność na stoku. Pamiętaj jednak, że zbyt krótkie narty będą Cię obrać przy skręcie, wówczas będziesz musiał skręcać bardziej tułowiem niż resztą ciała. Dobór nart krótkich jest rekomendowany również w przypadku młodszych dzieci, które dopiero uczą się jazdy. Narty dłuższe umożliwiają rozwijanie nieco wyższych prędkości, a to nie jest wskazane przy pierwszych zjazdach. Ponadto są one bardziej stabilne przy skręcie, to też sprawia, że sięgają po nie świadomi narciarze.

Zasady doboru nart – jak dobrać szerokość narty?

Jeśli chcesz dobrać narty dla siebie powinieneś też wziąć pod uwagę szerokość nart – w dziobie, w talii, a także w piętce. Ważna jest zasada: im szersze narty. Tym lepiej sprawdzają się w trudnych warunkach. Zapewnią one lepszą przyczepność do podłoża, to zaś przełoży się na pewność siebie i stabilność. Najistotniejsza jest szerokość narty w jej części środkowej, czyli tam, gdzie jest ona taliowana. W przypadku osób początkujących ta szerokość powinna zawierać się w przedziale 70 – 80 mm. Zbyt szeroka narta dla początkującego będzie natomiast zbyt dużym wyzwaniem.

Jak dobrać narty – sztywność nart?

Kolejnym ważnym aspektem, w tym, jak dobrać narty jest sztywność nart. Osoby, które stawiają dopiero swe pierwsze kroki, nie powinny decydować się na narty bardzo sztywne. Najlepiej sprawdzą się elastyczne narty. Jednak tu wyjątkiem są osoby, które mają nieco wyższą wagę, a także atletyczną budowę ciała. W takich przypadkach sprawdzą się np. narty z dodatkowym usztywnieniem. Dla każdego stopnia zaawansowania możesz dobrać narty z rdzeniem kompozytowym, kompozytowo- drewnianym lub drewnianym. Zdecydowanie odradzanym rodzajem nart są te z piankowym rdzeniem.

Dobór nart – jak wybrać promień skrętu, czyli profil wzdłużny narty?

Współcześnie wszystkie modele nart są taliowane, czyli carvingowe, co oznacza, iż w części środkowej są węższe, a krawędź takiej narty ma kształt łuku. Promień tego łuku w zależności od modelu może wynosić od 10 do 20 metrów (z wyjątkiem nart zawodniczych). Mowa tu o parametrze o nazwie promień skrętu, czyli radius. Parametr ten wskazuje, jaki okrąg będzie wyznaczony, jeżeli przedłużeniu ulegnie linia krawędzi danej narty. Należy jednak zaznaczyć, iż nie oznacza to, że na danych nartach możliwe są tylko zakręty pod tym kątem. Promień skrętu określa możliwości, jakie daje narta na stoku. W przypadku początkujących narciarzy warto dobrać narty z wyższym promieniem skrętu. Są one stabilniejsze, dają możliwość większej kontroli toru jazdy i płynnych skrętów.

Gdzie szukać dobrych nart dla początkujących i nie tylko?

Zasady doboru nartJeżeli zastanawiasz się Kupować czy wypożyczać? – koniecznie przeczytaj ten artykuł! Jeśli zdecydowałeś się na zakup swoich pierwszych nart, koniecznie odwiedź Skiland.pl i zajrzyj do naszego sklepu stacjonarnego, aby obejrzeć poszczególne modele i dobrać narty do swoich potrzeb. Zarówno w sprzedaży stacjonarnej, jak i internetowej znajdziesz u nas najlepsze narty zjazdowe dostępne na rynku, m.in. takich uznanych marek jak:

Na miejscu nasi sprzedawcy – eksperci odpowiedzą na wszelkie nurtujące Cię pytania i doradzą we wszystkich kwestiach, które wzbudzają Twoje wątpliwości. Dzięki temu dokonasz właściwego – najlepszego wyboru. Zawsze pomoc osoby posiadającej uprawnienia instruktorskie SINT PZN i licencję zawodnika PZN przekłada się na wyższą jakość wyboru niż w innych sklepach. Ponadto wszystkie egzemplarze nart, które są u nas dostępne są zawsze skrupulatnie weryfikowane przez nas na testach narciarskich przez co doskonale wiemy, jak każda narta zachowuje się w danych warunków.