Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost.
Zamów do 15:00 - wysyłka tego samego dnia!!!

Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost

SKLEP

Poradnik: jak dobrać narty do umiejętności i preferencji narciarza? Polecane modele

Aby czerpać maksymalną przyjemność z jazdy na nartach, zyskać komfort, bezpieczeństwo, a może też kilka cennych dodatkowych sekund przy zjeździe, trzeba dysponować odpowiednim sprzętem. Zagadnienie, o którym tu napiszemy: „jak dobrać narty”, wbrew pozorom nie jest łatwe. Dlatego spieszymy z pomocą i wyjaśniamy, jak dobrać narty do umiejętności oraz preferowanego stylu jazdy, a to wszystko poparte doświadczeniem i wiedzą naszych wykwalifikowanych instruktorów narciarstwa, dla których narciarstwo jest przede wszystkim pasją. Co ważne, przedstawiamy konkretne modele nart do umiejętności i sposobu jazdy.

Na początku warto zaznaczyć, że wiele osób zarówno tych mniej, jak i bardziej doświadczonych kieruje się marką, nie otwierając się na nowe doświadczenia, a to błąd. Żeby wiedzieć, jak dobrać odpowiednie narty, należy określić, co dana osoba chce osiągnąć, jaki rodzaj narciarstwa ją interesuje i jaki prezentuje poziom. Warto też być otwartym na nowości i różne opcje. Podzieliliśmy ten poradnik na kilka sekcji w zależności od typu narciarza i zaawansowania. Nie będziemy się skupiać nad tym, jak dobrać pierwsze narty dla osoby początkującej, gdyż temu zagadnieniu poświęciliśmy osobny artykuł.

Przeczytaj: Pierwsze narty – jak dobrać narty do narciarza?

Narty slalomowe – jakie narty wybrać?

Narty slalomowe, jak sama zresztą nazwa wskazuje, dedykowane są dla narciarzy preferujących jazdę po slalomie. Naszym zdaniem, najlepszym modelem w tej kategorii jest Rossignol Hero FIS SL FAC 165 LTD + SPX 15. Wybór nart zjazdowych do slalomu warto zatem rozpocząć od tego właśnie modelu. W nartach tych zastosowano technologię LCT – Line Control Technology, która sprawia, że narty się kleją, a do tego bardzo płynnie się prowadzą, cały czas są gotowe do skrętu i nie skaczą. To sprawia, że są bardzo proste w prowadzeniu a przy tym szybkie, dzięki temu można uzyskać, piękny i płynny przejazd osiągając najlepszy czas. Poza tym narty te mają zjawiskowy wygląd.

Dobór nart zjazdowych sportowych – narty twarde, lecz nie zawodnicze

Jak dobrać narty sportowe dla tych, którzy chcą twardą nartę, ale niekoniecznie są w stanie sobie poradzić na narcie zawodniczej? Dla takich osób polecamy 4 modele nart 4 różnych marek, dzięki temu szerokiemu wyborowi przypasują praktycznie każdemu:

  • Dynastar Speed Master SL LTD CN K. + SPX 12 – jest to bardzo skrętna i dynamiczna slalomka, świetnie się sprawdzi do amatorskiej jazdy po tyczkach, co warte podkreślenie, w porównaniu do wersji FIS, czyli zawodniczej, wybacza błędy, a przy tym daje bardzo dużą radość z samej jazdy, wyróżnia się najlepszym skrętem spośród wszystkich omawianych nart w tej kategorii;
  • Rossignol Hero Elite-ST TI K. + SPX 14 – jest ona miększą wersją narty FIS, która została w powyżej szczegółowo opisana – jest od niej lżejsza, łatwiejsza, dzięki temu doskonale się sprawdza w amatorskiej jeździe;
  • Nordica Dobermann SLR RB XCELL 14 FDT – to doskonały przykład na to, że czasami prostota jest najlepszą opcją, tu mniej technologii aniżeli w pozostałych modelach, więc aby wykorzystać cały jej potencjał, trzeba jeździć bardzo dobrze, charakteryzuje się fenomenalnie wykonaną krawędzią, jeśli jest dobrze przygotowana do jazdy przez serwisanta, nie ma takiej możliwości żeby na lodzie narta uciekała, te także ślizg wysokiej jakości co sprawia, że w szybki sposób nabiera prędkości.
  • Head WC Rebels E SL SW RP EVO 14 FF ST 14 – godna odnotowania jest zastosowana w tych nartach technologia tłumienia drgań EMC – poprawia ona stabilność podczas jazdy, co zaś faktycznie da się odczuć, jest stosunkowo lekka i sztywna, dzięki czemu każdy narciarz będzie w stanie poradzić sobie z tą nartą podczas jazdy.

Dobór nart gigantowych sportowych – osoby zaawansowane, ale nie zawodnicy

Jak dobrać narty gigantowe sportowe? W tym przypadku, podobnie jak powyżej, jest to rozwiązanie dla narciarzy mocno zaawansowanych, lecz nie zawodników. Jako wybór nart zjazdowych sportowych gigantowych doskonale sprawdzi się Nordica Dobermann GSR RB XCELL14 FDT. Narta ta jest idealna do długiego skrętu na dobrze przygotowane trasy, co bardzo ważne, jest ona stabilna w czasie skrętu, a jej krawędź trzyma bardzo dobrze. Dzięki temu jest ona bardzo łatwa oraz przyjemna w prowadzeniu. Stanowi doskonały wybór na szerokie i dobrze przygotowane trasy.

Jak dobrać narty z serii high performance?

Dobór nart z najczęściej wybieranej serii, czyli high performance, w zasadzie można oprzeć o trzy typy nart – modele, o których mowa to w zasadzie rozwiązania równorzędne, jeśli chodzi o ich walory. Ponadto narty z tej kategorii sprawdzają się także doskonale w przypadku zawodników, którzy czasami chcą pojeździć swobodniej.

W tej kategorii dobór nart zjazdowych warto rozpocząć od marki Blizzard, a męska kolekcja została podzielona na modele: R13, R15, R15 Widebody i R18. Technologia Trublend Woodcore polega na tym, że zastosowano trzy różne gęstości drewna, które tworzą drewniany rdzeń narty. Taka mieszanka różnych gęstości drewna tworzy trzy różne strefy elastyczności:

  • bardziej miękki flex w obszarze czubka oraz pięty – ułatwia inicjowanie skrętu i wyjście z niego;
  • środkowy flex przed i za wiązaniem – zapewnia bardzo dobrą kontrolę;
  • sztywniejsza strefa pośrodku, pod wiązaniem – zapewnia doskonałą przyczepność oraz stabilność krawędzi.

Blizzard ma w ofercie różne rodzaje nart praktycznie dla każdego – od amatora, przez zaawansowanego narciarza, aż po bardzo dobrze jeżdżącą osobę. Najbardziej uniwersalne modele dla każdego to:

Wersja Widebody jest szersza pod butem, w związku w tym na kopnym śniegu sprawdza dużo lepiej, stanowi lepszy wybór nart zjazdowych, niż typowa wersja R15.

Optymalny dobór nart high performance mogą też stanowić poniższe modele nart Nordica:

Są to narty w dwóch szerokościach: 70 oraz 76. Doskonale sprawdzają się zarówno na polskich, jak i na zagranicznych stokach. Są bardzo skrętne jak na swój promień, a krawędź trzyma wręcz doskonale. To typowe narty na cały dzień dla osób, które jeżdżą bardzo dobrze.

Jak dopasować narty do high performance? Kolejną odpowiedź niesie firma Rossignol z modelem Rossignol React 8 C A M K NX12. Istnieje również model twardszy model Rossignol React R10 – dla lepiej jeżdżących osób, lecz lepiej sprawdza się R8, co zostało potwierdzone przez wielu doświadczonych narciarzy. Jest to narta na cały dzień, jej szerokość wynosi 74 mm pod butem – co stanowi złoty środek w przypadku lekkiej i taniej narty. Daje ponadto dużą przyjemność, jest to narta dla każdego – dla tych co radzą sobie doskonale, jak i osób, która są ambitne i jeżdżą na krawędzi, lecz chcą się rozwijać. To też narta na każdą kieszeń, łatwa i przyjemna w prowadzeniu, ma dużą tolerancję na błędy, a do tego szybko wchodzi w skręt. Doskonała na każde warunki.

Czwarta, jeśli chodzi o rodzaje nart zjazdowych typu high performance jest Head Supershape E Magnum SW Protector PR 13 GW BR 85. Kolekcja Supershape, czyli zielone, żółte, czerwone, niebieskie i oryginał sprawdzają się dobrze i sprzedają również dobrze. Co warte podkreślenie to fakt, iż Head jako jeden z pierwszych wypuścił tego rodzaju narty na rynek i świat zwariował. Z sezonu na sezon jest udoskonalana, warto zwrócić uwagę, chociażby na możliwość zastosowania wiązań, dzięki którym zmniejsza się ryzyko skręcenia kolana czy też zerwania więzadeł. To pewniak – narta, która każdemu pasuje. Zastosowano technologię EMC, lecz najważniejszą zaletą tej narty, jest to, że sama skręca. To bardzo prosta narta, która nie wymaga od nas wiele.

Dobór nart – zasady w przypadku kobiet

Przedstawiamy jeszcze polecane modele dla pań na poziomie przynajmniej średniozaawansowanym. Warto mieć na uwadze, że omawiane wyżej zasady wyboru nart mają zastosowanie do obu płci.

Jak dobrać narty do narciarza? Pracownicy Skiland służą pomocą!

Zły dobór nart może zniechęcić, zwłaszcza tych początkujących adeptów do uprawiania tego pięknego sportu i rozwijania swoich umiejętności. Przy doborze najlepszych nart dla narciarza, nie tylko poziom umiejętności ma ogromne znaczenie. Chcesz wiedzieć więcej na co zwrócić uwagę przy zakupie nart i sprzętu narciarskiego? Przeczytasz o tym na stronie Skiland w tym artykule: Porady dla początkujących narciarzy dotyczące wyboru sprzętu.

Nasi stali czytelnicy oraz klienci bardzo dobrze wiedzą o tym, że Skiland jest miejscem, gdzie nie tylko można kupić narty, sprzęt i akcesoria narciarskie, ale również zyskać szeroką wiedzę na temat narciarstwa czy doboru nart – to wszystko poparte doświadczeniem. Wszystkie narty, które są w naszej ofercie zawsze dokładnie i staranie testujemy. Jako wykwalifikowani instruktorzy narciarstwa spędzamy na nartach wiele dni. Doświadczenia, które w ten sposób pozyskujemy, przekładamy na praktykę. Pamiętaj, że w tym sporcie, chodzi przede wszystkim o to, aby narty, dawały radość z jazdy i spełniały oczekiwania właściciela.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji i chcesz uzyskać pomoc w doborze nart, odwiedź nas osobiście w sklepie w Jeleniej Górze, gdzie pracownik pomoże Ci w tym, jak dobrać narty do Twoich umiejętności i oczekiwań.