Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost.
Zamów do 15:00 - wysyłka tego samego dnia!!!

Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost

SKLEP

Jak wybrać dobrą bieliznę na narty i co ją charakteryzuje?

W celu zachowania komfortu termicznego na stoku narciarskim stosuje się odpowiednią odzież, a wśród najlepszych rozwiązań jest zimowa odzież termoaktywna na narty. Wśród narciarzy, snowboardzistów, a także miłośników innych wymagających dyscyplin sportu nosi ona nie bez przyczyny nazwę „drugiej skóry”.

Przyjrzyjmy się właściwościom, jakimi wyróżnia się ten charakterystyczny typ odzieży – ubrania termo na zimę, zwłaszcza majtki, skarpetki, legginsy, getry i koszulki. Wyjaśniamy, czym różni się taka odzież od tej zwykłej – tradycyjnej. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze dobrych ubrań termoaktywnych i wybieramy dobre modele dla narciarzy i snowboardzistów.

Czym jest odzież termo na narty?

Nazywamy nią ubrania wytworzone w specjalnych warunkach oraz ze specjalnych materiałów. Głównymi zadaniami, jakie ma do wykonania komplet bielizny termo na narty są: skuteczne odprowadzenie potu od skóry, a także zapobieżenie gromadzeniu się na skórze i w bieliźnie potu. To te właściwości sprawiają, że taka odzież jest nazywana często „drugą skórą”. W wielu przypadkach taka odzież spodnia jest wykonywana jako wielowarstwowa – a warstwą termoaktywną jest ta, która przylega do skóry.

Może zadajesz sobie pytanie: po co mi komplet zimowej odzieży termo? To idealne rozwiązanie, które zapobiega wychłodzeniu organizmu podczas jazdy na nartach czy snowboardzie i zapewnia komfort cieplny na stoku. Jednak to nie jest jedyna odzież i jedyny sposób na zapewnienie optymalnych warunków termicznych na nartach. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak zadbać o komfort cieplny podczas jazdy na nartach?

Termo na narty, a tradycyjna bielizna – różnice

Przyjrzyjmy się różnicom, jakimi charakteryzuje się zwykła odzież i dobra bielizna o właściwościach termoaktywnych. Tradycyjna bawełniana odzież spodnia, kiedy dotyka się spoconej skóry, przejmuje nagromadzony na niej pot i nasiąka tym potem, a przez to szybko staje się ciężka. Taka mokra warstwa przykleja się oraz odkleja, dotykając skóry, a to może być odczuwane jako dyskomfort. Podczas zmniejszenia wysiłku fizycznego pozostaje ciężka i mokra. Dodatkowo w czasie niskich, a często ujemnych temperatur schładza się – to nie tylko powoduje dyskomfort, ale również może prowadzić do wychłodzenia organizmu, a co za tym idzie też do przeziębienia, czy innych nawet groźniejszych chorób.

Zimowa odzież termo na narty ma za zadanie wyeliminowanie tych wad. To zaś uzyskuje się poprzez wykonanie odpowiedniej powłoki – przylega ona możliwie ściśle do skóry, natomiast pot odprowadzany jest na zewnętrzną powierzchnię takiej bielizny. Pobieranie potu, a także zapobieganie tworzeniu się jego kropelek ma miejsce dzięki ścisłemu przyleganiu materiału do ciała. W związku z tym materiał jest elastyczny – stosuje się elastyczne włókna i odpowiedni splot dzianiny. Ścisłe przyleganie powoduje wciskanie potu w materiał, natomiast duże napięcie powierzchniowe takiego materiału powoduje, iż ciekły pot nie gromadzi się pomiędzy włóknami, lecz przemieszcza się w kierunku powierzchni dzianiny albo do kolejnej warstwy.

Jaki materiał na termo koszulkę, legginsy, majtki i skarpetki?

Bielizna na zimę i do jazdy na nartach lub snowboardzie może być wytwarzana z takich materiałów jak:

  • thermolite;
  • rhovylon i rhovyl’as;
  • różne rodzaje tzw. „bieliźnianego” polartecu, a także podobnych do niego tkanin, wśród których wymienia się m.in.: PowerDry, polarsoft stretch i inne;
  • coolmax;
  • poundout dry.expert;
  • naturalna wełna z owiec rasy merynos – merynosów.

Odzież o właściwościach termoaktywnych, czyli bielizna zimowa dla narciarzy i snowboardzistów może być też wytwarzana z wielu innych rodzajów tkanin.

Ponadto bieliznę taką można też podzielić ze względu na jej grubość:

  • cienka – bardzo dobrze odprowadza wilgoć, lecz sama w sobie nie zapewnia dużego komfortu cieplnego – stosuje się ją do bardzo intensywnego wysiłku fizycznego;
  • średnia – to rozwiązanie umiarkowane – zarówno ze względu na komfort termiczny, jak i odprowadzanie wilgoci;
  • gruba – zapewnia duży komfort termiczny, lecz słabiej odprowadza wilgoć.

Jaka jest najlepsza odzież termo dla narciarza?

Wiele osób zadaje pytania: Jakie termo na narty? Jakie majtki i jakie skarpetki na narty? Czyli inaczej mówiąc, jaką wybrać bieliznę i która będzie najlepsza? Otóż odpowiedź na te pytania brzmi: najlepiej zawsze wybierać produkty uznanych marek, które cieszą się renomą, uznaniem i dobrymi opiniami użytkowników. Taką firmą jest m.in. UYN. W sklepie Skiland.pl dostępna jest bielizna termoaktywna najwyższej jakości, w tym bielizna termoaktywna UYN.

Koniecznie zapoznaj się z ofertą np. na komplet bielizny zimowej, na który składać się mogą m.in. skarpety, kalesony i koszulka. Modele godne uwagi to w szczególności serie Natyon. Polecamy też markę Sidas, której skarpety mają doskonałe właściwości oddychające i dobrze obejmują stopę.