Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost.
Zamów do 15:00 - wysyłka tego samego dnia!!!

Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost

SKLEP

Jak wyprać odzież narciarską i dbać o jej długą żywotność?

Odzież narciarska pełni bardzo ważną funkcję przy uprawianiu wszelkich form narciarstwa. W związku z tym należy o nią dbać i pielęgnować. Bardzo ważną rolę w tym kontekście odgrywa nie tylko pranie odzieży narciarskiej, ale także właściwe jej suszenie oraz przechowywanie w odpowiednich warunkach. Dbanie o odzież narciarską przekłada się bezpośrednio na jej jakość i żywotność – nie możesz tego bagatelizować!

Wyjaśniamy bardzo ważne zasady dbania o odzież narciarską, jej pielęgnowania, jak prać odzież narciarską, następnie ją suszyć, a w dalszej kolejności – jak powinno się ją przechowywać. Już na wstępie należy podkreślić, że we wszystkich tych aspektach należy się bezwzględnie stosować do tego, co jest uwzględnione na metach lub w instrukcji. Odzież narciarska jest odzież techniczną, w związku z czym jej czyszczenie i pielęgnacja wymagają odpowiednich warunków.

Jak prać odzież narciarską? Zasady prania odzieży narciarskiej

Odpowiadając na pytanie, jak prać odzież narciarską, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że trzeba się zawsze trzymać tych informacji, które zawarte są na metce ubrania lub w instrukcji dołączonej do odzieży przez producenta.

Odzież narciarska z membraną powinna być prana w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. Pranie odzieży narciarskiej można przeprowadzić w domowej pralce automatycznej. Jednak zdecydowanie nie powinno się ubrań narciarskich oddawać do pralni chemicznej – aby nie dopuścić do uszkodzenia membrany, ani do rozklejenia szwów.

Jeżeli chodzi natomiast o to, w czym prać odzież narciarską, czyli o detergenty oraz środki piorące – to należy zapomnieć o wszelkiego rodzaju płynach zmiękczających oraz odplamiających, gdyż te mogą negatywnie wpłynąć na jakość membrany. Czyszczenie odzieży narciarskiej może się odbywać przy użyciu delikatnych środków czyszczące, jak np.

  • płatki mydlane;
  • specjalne detergenty, które są przeznaczone do prania odzieży termoaktywnej oraz wodoodpornej.

Bardzo istotne, aby przed włożeniem odzieży narciarskiej do pralki, opróżnić wszystkie kieszenie, zasunąć wszystkie zamki i zatrzasnąć napy.

Jak dbać o odzież narciarską? Suszenie odzieży na narty

Pranie odzieży narciarskiej zakończone, kolejnym krokiem jest jej suszenie. Również w tym przypadku należy się trzymać ważnych zasad, a w pierwszej kolejności informacjami zawartymi na metce lub w instrukcji. Pod żadnym pozorem nie można do tego celu wykorzystać grzejnika czy kaloryfera – to najprostsza droga do tego, żeby zniszczyć membranę, która jest zawartą w tego typu ubraniach! Odzież narciarska może być suszona na dwa sposoby:

  • przy użyciu suszarki automatycznej;
  • można ją pozostawić do wyschnięcia na suszarce do bielizny – w tym przypadku należy w szczególny sposób zadbać o odpowiednie warunki dla tych ubrań – odzieży, która zawiera membranę, nie powinno się wystawiać na słońce, gdyż może to wpłynąć negatywnie na jakość oraz kolory tych ubrań, dobrze ją suszyć z dala od okien czy balkonów, gdyż tam może zaistnieć ryzyko dużego naświetlania słonecznego.

Jak dbać o odzież narciarską? Konserwacja i przechowywanie odzieży narciarskiej

Pranie odzieży narciarskiejJednak pranie odzieży narciarskiej i jej suszenie to nie koniec. Aby zachowała ona wszelkie swoje właściwości, wymaga też odpowiedniej ochrony oraz impregnacji. W celu ochrony jej właściwości wodoodpornych, należy po każdym wypraniu zabezpieczyć ją specjalnym środkiem, który pozwala na odnowienie wodoodpornej powłoki. W zależności od intensywności użytkowania ubrań i stopnia ich zużycia zabieg ten wykonuje się 1-2 razy w ciągu sezonu narciarskiego. Nie należy impregnować nowej, dopiero zakupionej odzieży narciarskiej.

W kontekście tego, jak dbać o odzież narciarską, bardzo ważną rolę odgrywa również jej przechowywanie. Odzież narciarską można przechowywać w szafie czy schowku, należy jednak zastosować się to bardzo ważnej zasady: unikać przechowywania odzieży narciarskiej, jak np. kurtki puchowej lub z membraną w pokrowcu czy też w torbie kompresyjnej przez długi czas.

Odzież narciarską kupisz w sklepie Skiland

Najwyższej jakości odzież narciarska z najlepszych materiałów, od wiodących producentów dostępna jest w sklepie Skiland. Zapoznaj się z najlepszymi modelami kurtek narciarskich, spodni narciarskich i innych części odzieży na stok oraz niezbędnych elementów wyposażenia narciarza. Więcej na temat odzieży narciarskiej i jej doboru przeczytasz w tym artykule.