
Kask na narty stanowi bardzo ważny element ochrony narciarza. W przypadku osób, które nie ukończyły szesnastego roku życia, kask na narty jest obowiązkowym elementem narciarskiego ekwipunku. Z kolei osoby dorosłe nie muszą nosić kasku, jednak coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.
Jak wybrać odpowiedni kask na narty?
Kask narciarski powinien być przede wszystkim dobrze dopasowany. Przed inwestycją w tego typu element garderoby narciarza należy zmierzyć obwód głowy około 1 cm powyżej brwi i uszu. Świetnie do tego celu nada się miękka taśma miernicza. Otrzymany rezultat stanowi rozmiar kasku narciarskiego. Istotne jest to, że kask musi być przede wszystkim stabilny i nie uciskać w żadnym miejscu na głowie. Należy także zwrócić uwagę na to, aby pasek przylegał do szyi i nie uciskał jej. Oddychanie i przełykanie musi odbywać się swobodnie.
Kaski narciarskie, czyli na, co jeszcze należy zwrócić uwagę, wybierając kask na narty?
W przypadku kasku narciarskiego bardzo ważnym czynnikiem jest regulacja. Niektóre modele dają również możliwość regulacji głębokości kasku. Dobry kask na narty to taki, który optymalnie pasuje do wielkości i kształtu głowy. Kask musi nie tylko trzymać się na głowie. Ważne jest też odpowiednie spasowanie z goglami. Ten element garderoby narciarza skutecznie zabezpiecza też przed nadmiernym łzawieniem od wiatru. Gogle przymierzamy do kasku i sprawdzamy ich przyleganie.
Kaski narciarskie, czyli jakie wyróżnia się rodzaje kasków na narty?
Wyróżnia się następujące rodzaje kasków narciarskich: kask z pełną osłoną, niepełną osłoną i ze zintegrowaną szybą. Pierwszy typ przeznaczony jest dla osób, które profesjonalnie zajmują się narciarstwem. W tym przypadku twarda skorupa znajduje się na całej powierzchni. Dzięki temu można zyskać wysoki poziom bezpieczeństwa. Można także zainwestować w pasującą gardę, która zabezpiecza szczękę podczas przemierzania stoków narciarskich. Osoby, które szukają takich kasków w ofercie rynkowej, spotkają kaski na narty z twardą skorupą na całej powierzchni lub z aluminiową siatką na uszy.
Kask na narty z niepełną osłoną
Kolejnym przykładem są kaski narciarskie z niepełną osłoną. Cechą charakterystyczną jest tutaj to, że w obszarze uszu mają wbudowaną osłonę, która powstaje z miękkiego i oddychającego materiału. Natomiast kask narciarski z szybą jest rozwiązaniem, które może zastąpić gogle. Polecamy wybrać model, który ma dwie lub trzy szyby w różnych wersjach kolorystycznych. W efekcie można z łatwością dopasować szybę do warunków, które panują na stoku narciarskim. Takie rozwiązanie sprawdzi się w miejscu, które wyróżnia się dużym nasłonecznieniem.
Kask narciarski dziewczęcy, czy można kupić ten element garderoby narciarza bez przymierzania w sklepie?
Najlepiej przymierzyć kask, ponieważ wtedy mamy gwarancję, że wybrany element pasuje. Jednakże oczywiście kask na narty można również kupić na odległość. W tym celu należy zmierzyć obwód głowy zgodnie z instrukcjami przedstawionymi powyżej. Większość modeli dostępnych na rynku ma pokrętło z regulacją głębokości i szerokości. Czasami zdarza się, że konkretna osoba jest na pograniczu rozmiarów. W takich okolicznościach zaleca się inwestycję w kask mniejszy i bardziej dopasowany. Dzięki temu zyska się większy poziom bezpieczeństwa.
Kask narciarski dziecięcy, czyli jak wybrać odpowiednie zabezpieczenia dla dziecka?
Kask narciarski dla dziecka koniecznie musi być wygodny i oczywiście bezpieczny. Nie należy również zapominać o aspektach wizualnych. Wzór musi być ciekawy i wyjątkowy, aby dziecko doceniło jego walory. Co więcej, nie należy zapominać o wysokiej jakości. Najlepiej wybrać kask na narty, który powstał z lekkich i wytrzymałych materiałów. Wielogodzinne noszenie kasku nie może sprawiać maluchowi żadnych niedogodności. Należy również wybrać model, który ma miękkie i wygodne osłony uszu. Pod kask nie używa się czapki, ponieważ może on zsunąć się z głowy. Dopuszczalnym rozwiązaniem jest termoaktywna kominiarka.
Kask narciarski damski, czyli co warto wiedzieć na temat kasku narciarskiego i gogli?
Nieodzowną częścią kasku narciarskiego są gogle. Ten element stosowany jest po to, aby skutecznie chronić przed mrozem, wiatrem, śniegiem i słońcem. Co więcej, w ten sposób można również zyskać skuteczną ochronę przed refleksami, które oślepiają i powstają po odbiciu promieni słonecznych od śniegu. Okulary dopasowuje się do kasku. Nie chodzi w tym przypadku o kolorystykę, chociaż ten aspekt również jest ważny. Istotne jest to, aby między goglami a kaskiem nie powstała duża szpara. W przeciwnym razie można nabawić się zapalenia zatok lub przeziębienia. Niektóre kaski na narty mają specjalne szyby fotochromatyczne. Dzięki temu narciarz zyskuje szerokie pole widzenia, co jest niezwykle istotne podczas jazdy. Osoby, które zdecydują się na taki kask, nie muszą już inwestować w gogle narciarskie.
Kaski narciarskie, czyli jakie normy i certyfikaty są istotne?
Dobry kask narciarski powinien przede wszystkim spełniać europejską normę EN 1077:2007. Taką normę mają kaski, które powstały z solidnego tworzywa, mają odpowiednią konstrukcję, klimatyzowanie, zdolność amortyzacji, układ mocujący, pole widzenia i znakowanie.
Kask narciarski męski, czy wentylacja w kaskach narciarskich jest potrzebna?
System wentylacji w kaskach na narty jest niezwykle ważny. Należy zwrócić uwagę na to, że praktycznie każdy model występujący na rynku posiada jakiś system wentylacji. Może on mieć formę pasywną lub aktywną. Pierwszy jest idealny wtedy, gdy zawsze jeździmy w podobnych warunkach pogodowych. Z kolei drugi rodzaj wentylacji ma regulację, która pozwala ustawiać wielkość otworów wentylacyjnych. Pozwala to na dostosowanie przepływu powietrza w zależności od pogody, a także intensywności aktywności fizycznej. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie.
Kaski narciarskie damskie, męskie, dziecięce, czyli jakie wyróżnia się technologie wykonywania kasków narciarskich?
Można wyróżnić dwie technologie wykonywania kasków narciarskich. Jest to technologia in-mould i hardshell. W pierwszej jedna i druga warstwa kasku są ze sobą ściśle połączone. Pierwsza to inaczej pianka EPS, czyli spieniony polistyren. Cechą charakterystyczną jest tutaj to, że warstwa ta została wtryśnięta lub inaczej wspawana do warstwy zewnętrznej. Zaleta kasków wytworzonych w tej właśnie technologii jest lekkość. Jednakże system wentylacyjny jest dużo słabszy. Z kolei technologia hardshell wyróżnia się tym, że zewnętrzna skorupa zrobiona jest z tworzywa ABS. Bardzo rzadko wykonuje się ją również z karbonu częściowo wzmocnionego kevlarem. Warstwą wewnętrzną jest w tym przypadku pianka EPS. Nie ma tutaj jednak trwałego połączenia z warstwą zewnętrzną. Kaski wykonane zgodnie z prezentowaną technologią są cięższe i oczywiście dużą trwalsze. Trzeba zatem liczyć się ze znacznie wyższą ceną. W tym przypadku najczęściej systemy wentylacji są dużo bardziej zaawansowane.
Kaski narciarskie, czyli co należy pod nie włożyć?
Ważnym aspektem jest to, co włożyć pod kask narciarski. Najlepszym rozwiązaniem będzie cienka kominiarka. Będzie ona świetną opcją podczas trudnych warunków pogodowych. Istotny jest materiał, z którego zrobiono nakrycie głowy pod kask na narty. Należy zainwestować w tkaninę, która ma właściwości antybakteryjne i doskonale odprowadza wilgoć. Dlatego tkanina musi być elastyczna i miła w dotyku. Należy kupować nakrycia z takich materiałów jak nylon, poliester, poliamid, czy też elastan. Można również zdecydować się na czapkę z dodatkiem polaru lub merinu.
Kask na narty, czyli jaka jest ich wytrzymałość?
Żywotność kasków narciarskich ustala się na około 3 do 5 lat. Wynika to z tego, że po upływie tego czasu wykorzystane w procesie produkcji materiały tracą swoje właściwości. Istotne jest również to, że modele wykonane z uwzględnieniem technologii in mould wymienia się po niewielkim pęknięciu. Natomiast kaski, które wyróżniają się większym zaawansowaniem konstrukcyjnym, mają dużą większą wytrzymałość na uderzenia. Kask na narty używamy tak długo, dopóki nie ma w nim pęknięcia materiału.
Jakie są zalety noszenia kasku narciarskiego?
Kaski narciarskie bez wątpienia stanowią ważny element wyposażenia każdego narciarza. W pewnych grupach wiekowych są nawet obowiązkowe. Kaski chronią przed zimnem i mrozem oraz przede wszystkim skutecznie zabezpieczają przed obrażeniami. Trzeba wiedzieć o tym, że kaski narciarskie UNISEX są przeznaczone dla różnych osób niezależnie od płci. Zapewniają także bezpieczeństwo i komfort. Ważne jest to, aby kask na narty był dobrany optymalnie do konkretnej osoby. Dzięki temu zapewni maksymalną ochronę. Nie może być także pęknięty, ponieważ w takich okolicznościach trzeba go wymienić na nowy egzemplarz. Warto zainwestować w kask narciarski, który ma aramidowe mosty. W takim przypadku siła uderzenia rozchodzi się po całej powierzchni kasku. Co więcej, dobry kask na narty powinien zapewniać dobrą równowagę między ochroną, wagą i komfortem.
Kask na narty – co odpowiada za jego lekkość?
Kaski narciarskie wykonuje się w technologii: in mould lub hardshell. Pierwsza wyróżnia się tym, że obie warstwy są ściśle ze sobą połączone za pośrednictwem pianki EPS, czyli spienionego polistyrenu. Dzięki temu kask jest lekki. Jednakże nie ma w nim miejsca na przemyślane systemy wentylacyjne. Jednakże w tym przypadku cena jest dużo niższa. Natomiast technologia hardshell charakteryzuje się tym, że jest w niej miejsce na zewnętrzną skorupę z karbonu, która częściowo posiada wzmocnienie z kevlaru lub ABS. Z kolei warstwę zewnętrzną wykonuje się z pianki EPS. Dzięki temu można wbudować w kask na narty skuteczny system wentylacyjny.
Kaski narciarskie, czyli czy warto zainwestować w kask na narty ze zintegrowaną szybą?
Dużą popularnością cieszą się kaski ze zintegrowaną szybą. Dzięki temu nie trzeba kupować osobnych gogli. Dużą zaletą takich kasków jest estetyka. Jednakże najczęściej szyba nie jest optymalnie dopasowana do twarzy. Dlatego wiatr może dostawać się do środka. Co więcej, mróz osiadający na wewnętrznej stronie szyby może utrudniać widzenie. Ponadto, gdy dojdzie do uszkodzenia szyby kasku, trzeba ją wymienić na nową. Pamiętać należy przy tym o tym, że musi ona pasować do konkretnego modelu kasku. W naszym sklepie oferujemy modele różnych marek, na przykład kask narciarski POC, kask narciarski 4f, czy też kask narciarski Uvex.
Dodaj komentarz