Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost.
Zamów do 15:00 - wysyłka tego samego dnia!!!

Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost

SKLEP

Dobry but narciarski, czyli jaki? Co to właściwie znaczy?

Bez względu na warunki, w jakich planujesz jazdę na nartach i na stopień Twojego zaawansowania, powinieneś zadbać o dobór właściwych butów narciarskich. Jako, że łączą one z nartami, w związku z tym muszą być wygodne, a także dawać Ci poczucie pełnej kontroli oraz podparcia. Oto porady, dzięki którym wybierzesz dobre buty narciarskie dla siebie. Dzięki nim Twoja jazda po stokach będzie nie tylko sprawiać Ci przyjemność, ale zapewni Ci komfort i co najważniejsze – bezpieczeństwo.

Jaki jest dobry but narciarski, czyli postaw na sprawdzone marki

Dobre buty narciarskie to produkty uznanych producentów. Najlepsze buty narciarskie produkowane są przez takie firmy, jak np.: Lange, Rossignol, Nordica, Tecnica, Head czy K2. Są one gwarancją trwałości, a także kompatybilności z nartami, z których korzystasz. Postaw na dobre buty narciarskie i sprawdź oferty dostępne aktualnie na Skiland. Tylko najlepsze buty narciarskie od wiodących producentów są w stanie zapewnić Ci poczucie pełnej kontroli w czasie jazdy na nartach, a także podparcia i stabilności. Unikaj tzw. „no name’ów”, podróbek i innej chińszczyzny. Chodzi tu przecież nie tylko o komfort jazdy, ale również o Twoje bezpieczeństwo na stoku!

Buty narciarskie – właściwości

Decydując się na zakup butów narciarskich, powinieneś wziąć pod uwagę ich właściwości. To, jaki jest dobry but narciarski dla Twoich potrzeb, warunkują także jego właściwości. Oto, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę:

 • rozmiar;
 • sztywność – inaczej flex;
 • kształt skorupy i cholewki,
 • dodatkowe cechy, np. tryb chodzenia – walk.

Sztywność lub twardość buta narciarskiego, czyli indeks flex to wskaźnik, który mierzony jest w skali od 60 do 150. Im wyższy jest poziom umiejętności, tym sztywniejsze powinny być buty. Również im potężniejszą masz budowę ciała, tym sztywniejsze powinieneś mieć buty. Flex nie jest jednak oficjalnym standardem, można zatem spotkać się z różnicami w sztywności o tym samym indeksie między butami narciarskimi różnych producentów. Warto jednak trzymać się poniższego klucza indeksu flex ze względu na poziom zaawansowania:

 • początkujący – dla mężczyzn pomiędzy 60 a 90, a dla kobiet 60 a 70;
 • średnio-zaawansowany – dla mężczyzn pomiędzy 90 a 100, a dla kobiet 70 a 90;
 • zaawansowany – dla mężczyzn powyżej 100, a dla kobiet powyżej 90;
 • bardzo zaawansowany – dla tej grupy dedykowane są najsztywniejsze buty i mają flex 140 – 150.

Przy rozmiarach butów narciarskich stosuje się tzw. skalę mondo, czyli mondopoint. Jest ona wyrażona w centymetrach i zazwyczaj dostępna co pół rozmiaru. Buty narciarskie muszą być precyzyjnie dopasowane do stopy. Jeśli wpadasz między dwa rozmiary, wybierz rozmiar mniejszy. Szerokość butów nosi zwykle nazwę „LAST” i mierzy się ją w przodostopiu, czyli w najszerszej części stopy. Oto jak powinieneś dobrać szerokość butów narciarskich:

 • 92 mm, bardzo wąskie, tylko dla zawodników;
 • 96-98 mm, wąskie, dla osób z wąskimi stopami lub dla narciarzy, wybierających precyzję nad komfort;
 • 100 mm, czyli przeciętne, dla większości narciarzy;
 • 102 mm, odpowiednie dla szerokich stóp;
 • 104 mm, zwykle dla bardzo szerokich stóp.

Buty narciarskie dla kobiet i mężczyzn uwzględniają różnice w budowie ciała pomiędzy płciami, a zwłaszcza łydek. Cholewka w damskich butach narciarskich jest niższa i rozszerza się ku górze. Wewnętrzne wkładki w damskich butach narciarskich są zwykle cieplejsze.

Buty narciarskie – właściwości

Najlepsze buty narciarskie dla Twojego stylu jazdy

Wybór dobrego buta narciarskiego zależy od stylu jazdy, do jakiej ma być stosowany:

 • jazda rekreacyjna – buty elastyczne, flex poniżej 90;
 • narciarstwo wyczynowe, wysokie umiejętności, przygotowane trasy – bardziej sztywne buty – flex 90 – 130 dla mężczyzn i 70 – 110 dla kobiet;
 • freeride i freetouring – flex 100 – 120, prosta cholewka, średnia szerokość około 100 mm, narciarze freetourowi powinni szukać lekkich butów, ułatwiających podejścia;
 • buty skitourowe – elastyczne z trybem „walk”, flex ma mniejsze znaczenie;
 • freestyle – elastyczne buty z amortyzacją w okolicach pięty;
 • buty telemarkowe – o pół rozmiaru większe w porównaniu do butów alpejskich.

Jaki najlepszy but narciarski dla Ciebie? Na to odpowie Ci bootfitting

Bootfittingiem nazywa się proces, który polega na dopasowaniu butów narciarskich do Twoich indywidualnych potrzeb. Pozwala na optymalne dopasowanie danych butów narciarskich przez zastosowanie spersonalizowanych wkładek, zwiększenie skorupy wokół miejsc nacisku powodujących dyskomfort, dopasowanie termiczne skorupy, szlifowanie czy odbarczanie. Jeżeli poszukujesz idealnie dobranego buta, sprawdź usługę bootfittingu w Skiland.

Jakie dobre buty narciarskie wybrać? Podsumowanie

Jak widzisz, dopasowanie buta narciarskiego ma bardzo duże znaczenie. Nie chodzi tu bynajmniej o to, by „szpanować” na stoku najlepszymi markami. Wysokiej jakości buty narciarskie przekładają się na komfort jazdy, a także na Twoje bezpieczeństwo. Więcej na temat tego, jak kupić dobre buty narciarskie i jak je optymalnie dobrać dla siebie przeczytasz tutaj.