Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost.
Zamów do 15:00 - wysyłka tego samego dnia!!!

Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost

SKLEP

Wszystko, co musisz wiedzieć o goglach fotochromatycznych. Czy warto je kupić?

Większość miłośników białego szaleństwa z pewnością spotkała się z określeniem gogle fotochromatyczne. Tym mniej zaawansowanym wyjaśniamy, co się kryje pod tym pojęciem. Wyjaśniamy zatem, co to jest szkło fotochromatyczne, jakie ma zastosowanie w przypadku gogli narciarskich. Dowiesz się również wszystkiego na temat stopni przyciemnienia i dlaczego warto wybrać gogle z filtrem fotochromatycznym i polaryzacją.

Gogle narciarskie fotochromatyczne – co to jest szkło fotochromatyczne?

Gogle fotochromatyczne to taki rodzaj gogli narciarskich lub snowboardowych, w których w soczewkach zastosowano specjalny filtr fotochromatyczny. Szkła fotochromatyczne, czyli wyposażone w taki właśnie filtr, reagują na stopień natężenia promieniowania ultrafioletowego – UV. Kiedy masz do czynienia ze zwiększeniem się nasłonecznienia, soczewki w takich goglach przyciemniają się tak, by słońce mniej raziło Cię w oczy. Natomiast w sytuacji, gdy światło słoneczne się zmniejsza – np. podczas pochmurnej pogody – soczewki się rozjaśniają i tym samym wracają do swej wyjściowej pozycji.

Szkła fotochromatyczne – różne stopnie przyciemnienia

Gogle z przyciemnianą szybą fotochromatyczną mają swój określony zakres przyciemnienia:

  • Stopnie 2-3, przedział ten może być też oznaczany symboliką s2-s3 – to najczęściej występujący przedział dla gogli narciarskich, takie gogle mają zastosowanie w warunkach średniego oraz intensywnego nasłonecznienia;
  • Stopnie 2-4, które mogą być też podpisane w formie symboliki s2-s4 – gogle fotochromatyczne o takim stopniu przyciemnienia są polecane w szczególności na bardzo wysokie partie gór, np. do jazdy na lodowcu, czyli wszędzie tam, gdzie światło słoneczne jest bardzo intensywne, a dodatkowo mocno odbija się od bieli śniegu;
  • Stopnie 1-2, czyli inaczej przedział s1-s2 – kategoria wyjściowa s1 przydaje się w przypadku mało intensywnego nasłonecznienia, a gdy nasłonecznienie wzrasta soczewka w takich goglach przyciemnia się do kategorii s2;
  • Stopnie 1-3, zakres ten bywa też oznaczony s1-s3 – to szyba fotochromatyczna, która charakteryzuje się dosyć szerokim zakresem przyciemnienia – od niezbyt intensywnego do mocnego światła słonecznego, dzięki temu ma też szerokie zastosowanie jeśli chodzi o warunki nasłonecznienia na stoku;
  • Stopnie 0-4, gdzie inne oznaczenie to s0-s4 – w takich goglach zastosowane jest szkło z filtrem fotochromatycznym w pełnej skali – od zwykłej szyby dla warunków cielnych, po maksymalne przyciemnienie w warunkach bardzo intensywnego promieniowania słonecznego, takie szkła stosowane są w goglach Julbo.

Gogle fotochromatyczne z polaryzacją, czyli dodatkowy atut

Gogle fotochromatyczneGogle z przyciemnianą szybą fotochromatyczną mogą też być wyposażone w dodatkowy atut, szyba fotochromatyczna może bowiem zawierać także filtr polaryzacyjny. Dużymi zaletami polaryzacji jest to, że wyostrza ona obraz, poprawia widoczność, wszystkie widziane kolory stają się bardziej „ożywione”. Ponadto – co jest bardzo ważne na stoku – polaryzacja bardzo ogranicza wszelkiego rodzaju odblaski świetlne, czyli np. lśnienia i oślepiające refleksy.

Gogle fotochromatyczne z polaryzacją dzięki powyższym zaletom sprawiają, że znacznie lepiej widoczne dla narciarza są np. różnego rodzaju nierówności na śniegu, takie jak np. muldy. Poza tym decydując się na gogle fotochromatyczne wyposażone w polaryzację, masz dwa istotne atrybuty w jednym:

  • Fotochrom – samoistna możliwość dostosowywania się szyby do zmieniających się warunków nasłonecznienia;
  • Polaryzacja – poprawiająca znacznie komfort samej widoczności.

Gogle fotochromatyczne – o czym jeszcze musisz wiedzieć?

Szkła w goglach fotochromatycznych mogą być w różnych w kolorze szarym lub rzadziej żółtym. Szkła szare fotochromatyczne sprawdzają się w przypadku, gdy panuje duże naświetlenie. Natomiast, jeżeli czasem potrzebujesz rozjaśnienia, np. gdy jeździsz wieczorami lub przy pochmurnej pogodzie czy śnieżycy, sprawdzi się szkło fotochromatyczne w kolorze żółtym. Możesz też wybrać szyby wymienne – korzystasz wtedy z dwóch par szyb – szkła fotochromatyczne przy pogodzie słonecznej, a przy innych warunkach szkła żółte lub przezroczyste.

Gogle fotochromatyczne, czy warto wybrać to rozwiązanie?

Odpowiedź na pytanie, gogle fotochromatyczne czy warto, może być tylko jedna: zdecydowanie warto zainwestować w gogle narciarskie tego typu! Zapoznaj się z szeroką ofertą gogli na Skiland, gdzie znajdziesz produkty takich uznanych marek jak: Julbo, Poc, Head czy Rossignol. Gogle fotochromatyczne zapewniają wysoki komfort jazdy niezależnie od warunków nasłonecznienia. Intensywne nasłonecznienie w szczególności przy bardzo słonecznej pogodzie i odbijaniu promieni przez biel śniegu może być bardzo uciążliwe i wręcz szkodliwe dla oczu. Więcej na temat rodzajów gogli narciarskich i dlaczego powinieneś je stosować, przeczytasz tutaj.