Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost.
Zamów do 15:00 - wysyłka tego samego dnia!!!

Darmowa dostawa kurierem oraz paczkomaty InPost

SKLEP

Jak dobrać wkładki do butów i dlaczego to takie ważne? Każda stopa jest inna!

Każdy narciarz powinien mieć świadomość tego, że wkładki do butów narciarskich są obowiązkowym element wyposażenia adeptów tego sportu. Dobór wkładek narciarskich nie jest jednak tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać początkującym narciarzom.

Podpowiadamy nie tylko, jakie wkładki do butów wybrać, ale wyjaśniamy wszelkie istotne kwestie z nimi związane. Dobrze dobrane wkładki pomagają w amortyzowaniu wstrząsów, które towarzyszą jeździe na nartach, to z kolei pozwala na odciążenie stawów kolanowych i chroni je przed ewentualnymi kontuzjami.

Jakie wkładki do butów narciarskich?

Odpowiedź na pytanie, jakie wkładki do butów narciarskich wybrać, należy zacząć od tego, że muszą być one przede wszystkim odpowiednio dobrane do rozmiaru tego obuwia. Nie mogą się podwijać, odstawać ani być za krótkie. W związku z tym, należy rozpocząć od dopasowania buta narciarskiego do stopy narciarza.

Jak dobrać wkładki do butów narciarskich? Wybieramy buty

Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach: Profesjonalny dobór buta narciarskiego, a także Dobry but narciarski, czyli jaki?. Przedstawimy jednak najważniejsze aspekty z tym związane:

  • Nie powinno się stosować za dużych butów – nie będą one komfortowe w czasie użytkowania, będą stwarzać większe ryzyko urazów i nie pozwolą na dobre, precyzyjne sterowanie nartami, buty dla narciarzy są zazwyczaj wyposażone w miękkie obicie, często wykonane z polaru), a to po kilku godzinach jazdy dodatkowo się wygniata, co zaś zwiększa wrażenie „luzu”;
  • Jak zmierzyć wkładkę do butów i rozmiar buta narciarskiego – długość stopy zmierzy się od końca dużego palucha do końca pięty, a szerokość zawsze w najszerszym miejscu;
  • Nosek buta ma być wyczuwalny pod koniuszkiem palca, lecz nie może cisnąć, natomiast pięta nie może się w bucie unosić;
  • Nie powinno się kierować rozmiarówką, lecz długością podawaną w milimetrach, a najlepiej buty narciarskie i wkładki do nich przymierzyć na miejscu. Czasami natomiast, warto wybrać wyprofilowane wkładki – każda stopa bowiem jest inna, a na jej pełny kształt i wielkość składa się kilka czynników – w naszym sklepie Skiland otrzymasz pełną, fachową pomoc w tym zakresie.

Jakie wkładki do butów narciarskich? Dobieramy długość wkładki do rozmiaru buta

Wkładki do butów narciarskich muszą być idealnie do nich dopasowane – w związku z tym wybór wkładek dla narciarza jest ściśle powiązany z wcześniejszym wyborem buta. Należy w tym miejscu podkreślić, że wkładka nie może się przesuwać w bucie w czasie jego użytkowania. Ponadto, pod żadnym pozorem wkładka nie może się rolować, np. pod palcami czy też przy pięcie.

Jakie są zalety wkładek do butów narciarskich?

Jako najważniejsze zalety wkładek narciarskich wymienić należy:

  • amortyzację wstrząsów – przy tym minimalizują ryzyko ewentualnego pojawienia się bólu kolan zarówno w czasie jazdy, jak i po jeździe;
  • zapobieganie przesuwaniu się stopy w bucie – to zmniejsza ryzyko zaistnienia nieprzyjemnych otarć i kontuzji;
  • wydajność ruchów oraz kontrola nad jazdą;
  • zapobieganie spadkowi siły mięśniowej, gdyż dobrze dobrane wkładki wymuszają prawidłowe ułożenie stóp;
  • w wielu przypadkach wkładki korygują wady stóp;
  • zapewniają odpowiedni komfort jazdy.

Jak używać wkładek do butów narciarskich?

Jednak sam wybór wkładek dla narciarza jeszcze nie zamyka sprawy – ważne jest odpowiednie ich użytkowanie. Nie chodzi tu jednak o jakieś specjalne posługiwanie się nimi w czasie jazdy, a o zachowanie odpowiedniej higieny – zarówno butów narciarskich, jak i samych wkładek. W przypadku obuwia narciarskiego zaleca się jedno pranie na koniec sezonu. Należy jednak dokładnie zapoznać się z informacjami producentów wkładek i butów w zakresie sposobów prania – zupełnie inaczej pierze się bowiem tradycyjne wkładki, inaczej wkładki żelowe, a jeszcze inaczej wkładki podgrzewane. Odpowiednie i regularne dbanie o higienę wkładek do butów narciarskich sprawi, że będą one służyć przez wiele lat.

Gdzie kupić wkładki do butów narciarskich?

Wkładki do butów narciarskich kupisz w sklepie Skiland. Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą i odwiedź nasz sklep, aby precyzyjnie dobrać wkładki do swoich butów narciarskich i swojej stopy. Otrzymasz wszelkie niezbędne informacje, a nasi eksperci wyjaśnią m.in. dlaczego wybór wkładek dla narciarza jest taki ważny, jakie wkładki do butów narciarskich najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku. Odpowiedzą też na wszelkie inne nurtujące Cię pytania dotyczące sprzętu narciarskiego, jak i samego narciarstwa.