SKLEP

Ochraniacz na kręgosłup – żółw czy kamizelka? Co wybrać? Podpowiadamy!

Kwestie bezpieczeństwa na stoku narciarskim nie podlegają żadnej dyskusji. Białe szaleństwo sprawia ogrom przyjemności. Lecz w przypadku złego zabezpieczenia, może dojść do kontuzji np. kręgosłupa, który wymaga szczególnej ochrony. Z pomocą przychodzą ochraniacz kamizelka lub ochraniacz żółw.

Podpowiadamy, jakimi właściwościami wyróżniają się poszczególne rodzaje ochraniaczy na kręgosłup dla narciarzy i snowboardzistów, i co wybrać – żółwia czy kamizelkę. Sprawdź również, dlaczego ochrona kręgosłupa jest tak ważna na stoku, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Ochraniacz żółw dla narciarzy – najważniejsze kwestie

Ochraniacz żółw narciarski, który nazywany jest również zbroją narciarską, zwiększa bezpieczeństwo na stoku, a także pomaga w ochronie przed urazami czy kontuzjami w przypadku ewentualnego upadku na plecy. Ochraniacz żółw dla dzieci oraz dla dorosłych występuje zazwyczaj w formie usztywnienia na plecy. Usztywnienie to jest podtrzymywane w odpowiedniej pozycji przez szelki i mocowania na brzuchu. Ochraniacze dla dorosłych i dla dzieci są tak projektowane, by dawały najwyższy możliwy poziom ochrony kręgosłupa w czasie jazdy.

Specjalne usztywnienia i wzmocnienia, których składa się każdy wysokiej jakości ochraniacz, wytwarzany jest z innowacyjnych materiałów. To one sprawiają, że tego typu ochraniacz na kręgosłup na narty ma bardzo wysokie oraz skuteczne właściwości absorbujące energię. Dzięki temu ochraniacz żółw narciarski w czasie upadku przejmuje takie uderzenie na siebie i co za tym idzie, minimalizuje jego siłę. Żółwie są przeznaczone dla narciarzy i snowboardzistów, którzy uprawiają freestyle i freeride oraz do szybkiej jazdy na przygotowanych stokach, gdzie również istnieje ryzyko bolesnych upadków i kontuzji placów i kręgosłupa.

Ochraniacz kamizelka na kręgosłup na narty – charakterystyka

Innym rodzajem ochraniaczy na kręgosłup dla narciarzy i snowboardzistów jest ochraniacz kamizelka. Jeśli chodzi o zastosowanie tego rozwiązania, to podobnie jak ochraniacze typu żółw – skorupa, są one dedykowane dla miłośników nart i snowboardu, którzy uprawiają szybką jazdę po stokach przygotowanych i tych bardziej dzikich – freeride, a także freestyle. Ochraniacz kamizelka na kręgosłup zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy, pomaga również zredukować ewentualne ryzyko poważniejszych urazów i kontuzji.

Jednak od ochraniaczy typu żółw, różnią się budową. Jak sama nazwa wskazuje, ochraniacz kamizelka występuje w formie kamizelki. W tym przypadku usztywnienia i wzmocnienia na plecy, które absorbują energię, przejmują uderzenie na siebie i minimalizują jego siłę, są umieszczone właśnie w kamizelce wykonanej z innowacyjnych materiałów. Wysokiej jakości modele tego typu ochraniaczy są dodatkowo wentylowane oraz lekkie – to zapewnia zachowanie najwyższego komfortu oraz pełnej swobody ruchów. To naprawdę bardzo dobre, uniwersalne rozwiązanie dla każdego.

Ochraniacz żółw

Co lepsze – ochraniacz żółw czy ochraniacz kamizelka na stoku?

Zarówno ochraniacz żółw, jak i kamizelka gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa, jeśli są wykonane z najwyższej jakości materiałów przez najlepszych producentów. Jeśli jednak chodzi o kwestie związane z wygodą użytkowania, to nieco korzystniej wypadają tu ochraniacze narciarskie na kręgosłup typu kamizelka. Są bezpieczniejsze ze względu na pełną ochronę tułowia, dodatkowa wentylacja, lekkość i wykonanie z innowacyjnych materiałów zapewniają komfort i swobodę ruchów, a specjalne wzmocnienia oferowane np. przez firmę Komperdell zapewniają jeszcze lepszą protekcję żeber.

Niemniej jednak dobrze sprawdzą się również ochraniacze typu żółw dla dzieci i dla dorosłych. Zapoznaj się z ofertą sklepu Skiland, gdzie dostępne są najwyższej jakości ochraniacze na kręgosłup m.in. takich uznanych marek jak: Komperdell czy Roc. Ważne miejsce w ofercie zajmują ochraniacze na kręgosłup typu ochraniacz kamizelka, i to właśnie kamizelki są tymi częściej wybieranymi rozwiązaniami.

Przeczytaj też: Dlaczego potrzebujesz ochraniacz na kręgosłup?

Pamiętaj, że uprawiając narciarstwo i snowboard, a zwłaszcza takie dyscypliny jak freestyle, freeride, czy zjeżdżając na stoku przeznaczonym na narty lub deskę, bardzo ważne są kwestie bezpieczeństwa, w tym także ochrona pleców i kręgosłupa. Zmarznięty, wyślizgany, ubity śnieg, wystające spod niego kamienie, głazy, korzenie to czynniki, które stanowią potencjalne zagrożenie dla jeżdżących na nartach i na desce. Wybierz więc odpowiedni dla siebie ochraniacz. Nie możesz też zapominać o zdrowiu i bezpieczeństwie najmłodszych adeptów sportów zimowych. Dzieci są dużo bardziej narażone na kontuzje i urazy od dorosłych. W związku z tym konieczne jest wybranie dobrej jakości ochraniacza na kręgosłup dla swoich pociech, bez względu na to, jaką dyscyplinę narciarską lub snowboardową uprawiają.